Nauki społeczne

Absolwent UMK na czele MTK w Hadze

Prof. Piotr Hofmański, absolwent prawa i Ambasador UMK, został prezydentem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jest pierwszym w historii przedstawicielem Europy Wschodniej na czele tego organu sprawiedliwości. Jego kadencja potrwa trzy lata.

Prof. dr hab. Piotr Hofmański urodził się 6 marca 1956 r. w Poznaniu. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK ukończył w 1978 r. Najpierw pracował w Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych w Słupsku, a od 1979 na macierzystej uczelni w Zakładzie Postępowania Karnego. Następnie przeniósł się na Uniwersytet Śląski w Katowicach, dodatkowo pracował także w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, potem na Uniwersytecie w Białymstoku oraz filii Uniwersytetu Warszawskiego w tym mieście. W Białymstoku był też sędzią Sądu Apelacyjnego oraz Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. Kieruje Katedrą Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2015 r. jako pierwszy Polak jest sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego w Izbie Odwoławczej w Hadze.

11 marca 2021 r. został wybrany na Prezydenta Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jest pierwszym w historii przedstawicielem Europy Wschodniej na czele tego organu sprawiedliwości. Jego kadencja potrwa trzy lata. Trybunał sądzi osoby fizyczne, oskarżane o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak: ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne. MTK działa od 2002 r.

Jest bardzo aktywny zawodowo – wykładał w Polsce i zagranicą, brał i nadal bierze udział w pracach szeregu komisji, redakcji pism branżowych, ciał eksperckich i towarzystw, m.in. był członkiem grupy ekspertów Komitetu Problematyki Przestępczości Rady Europy, Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, Komitetu Doradczego ds. Prawa Europejskiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych PAN, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W roku 2000 odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Kierował kilkoma międzynarodowymi projektami badawczymi: Wykorzystanie w procesie karnym dowodów pozyskanych poza procesem karnym (2013-2015), Europejski nakaz aresztowania i jego implementacja w państwach członkowskich Unii Europejskiej (2004-2006), Governmental Policy and Rule of Law (1994-1996).

19 lutego 2016 roku został Ambasadorem UMK.

Trzecia akredytacja dla WFAiIS

Za sterami CTT