Projekt "Witamy w Polsce, witamy wśród nas II" to pomysł Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców UMK na integrację gości z zagranicy Czworo ludzi idzie w kierunku otwatej bramy, w tle widać wejście do budynku Collegium Maius. Na górze zdjęcia widać rozwieszone małe flagi różnych państw Humanistyka i sztuka

Aktywnie i międzynarodowo

Projekt "Witamy w Polsce, witamy wśród nas" przygotowany przez Wydział Humanistyczny UMK został doceniony w konkursie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Welcome to Poland". Przyznane dofinansowanie przyczyni się do zwiększenia umiędzynarodowienia Uniwersytetu.

Głównym celem projektu stworzonego przez Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców UMK jest zapewnienie goszczącym studentom i studentkom oraz pracownikom i pracowniczkom z zagranicy inkluzywnego miejsca opartego na gościnności, tolerancji i gotowości do niesienia pomocy. Program będzie działał dwutorowo: z jednej strony jego zadaniem będzie ułatwienie adaptacji na naszej uczelni osobom z zagranicy, a z drugiej będzie przygotowywał osoby pracujące na UMK do goszczenia osób z różnych krajów i kultur.

Projekt jest drugą odsłoną programu "Witamy w Polsce, witamy wśród nas", podczas którego goście z zagranicy mają okazję pogłębić więzi z Polską i budować nowe relacje z mieszkańcami Torunia. Stanie się tak m.in. dzięki aktywnemu klubowi akademickiemu "Welcome CAFE", w którym zaplanowano kontynuowanie spotkań poświęconych wydarzeniom integracyjno-kulturalnym dla międzynarodowego środowiska UMK. Klub otwarto w 2022 r., aby stworzyć warunki sprzyjające integracji społeczności akademickiej i miejskiej, a osobom z zagranicy ułatwić proces adaptacji do nowych warunków.

Na miesiące letnie (lipiec-wrzesień) Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców zaplanowało "Aktywne Lato Akademickie", które będzie wakacyjnym uzupełnieniem "Welcome CAFE". W ramach aktywności integracyjnych przygotowanych szczególnie dla studentów i studentek z zagranicy, którzy nie planują powrotu do rodzinnych krajów w wakacje, zaplanowano warsztaty biblioteczne, kulinarne, muzealne i teatralne. Ponadto studentki i studenci będą mieli okazję, aby m.in. poznać region, zrelaksować się podczas projekcji filmów w kinie letnim i wziąć udział w zajęciach relaksacyjno-sportowych pod hasłem "We are team".

Druga edycja "Witamy w Polsce, witamy wśród nas" będzie realizowana od czerwca 2023 r. do maja 2025 r. Koordynatorką projektu jest dr Małgorzata Berend z Wydziału Humanistycznego. Lista wszystkich beneficjentów konkursu

Co ma narcyzm do ekologii?

"Polonez" dla historyka

Z szansą na literacką "Nike"

Skarby z UMK w cyfrowej kronice

Artykuł zawiera galerię