Zintegrowany katalog pozwala na przeszukiwanie opisów materiałów bibliotecznych: książek, czasopism, starodruków, publikacji elektroniczne i innych Życie kampusu

Biblioteka UMK w ogólnopolskiej sieci

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, jako beneficjent wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, została przyłączona do zintegrowanego systemu zarządzania zasobami bibliotek i rozpoczęła współpracę ze 130 innymi instytucjami współkatalogującymi.

Zintegrowany katalog Biblioteki Narodowej pozwala na przeszukiwanie opisów materiałów bibliotecznych, w skład których wchodzą: książki i czasopisma wydawane od XIX wieku do dziś, druki ulotne, starodruki, rękopisy, zbiory muzyczne, dźwiękowe i audiowizualne, publikacje elektroniczne, zbiory kartograficzne, ikonograficzne, bibliologiczne i mikrofilmy, a także opisy artykułów z wybranych czasopism polskich oraz prac zbiorowych.

Szeroka współpraca w ramach ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, możliwa dzięki realizacji jednolitych zasad katalogowania zbiorów, przynosi korzyści zarówno pracownikom bibliotek, mogącym efektywniej zarządzać zbiorami, jak i czytelnikom, którzy zyskują szerszy, szybszy i bardziej przejrzysty dostęp do informacji.

W rezultacie implementacji systemu w kolejnych instytucjach poszerzona zostaje strefa współpracy placówek uczestniczących w projekcie, mająca na celu przede wszystkim współkatalogowanie w czasie rzeczywistym według jednolitych przepisów katalogowania, wykorzystujących Deskryptory Biblioteki Narodowej.

Dzięki wdrożeniu nowego systemu wzbogaciły się zasoby wyszukiwarki katalogi.bn.org.pl, skupiającej obecnie nie tylko połączone katalogi centralnej biblioteki państwa, Biblioteki Jagiellońskiej (wraz z bibliotekami wydziałowymi i instytutowymi Uniwersytetu Jagiellońskiego), bibliotek wojewódzkich w Kielcach i w Lublinie, Biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Biblioteki Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Biblioteki Głównej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale także katalogi 130 bibliotek, które dołączyły w 2022 i 2023 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Zasób Połączonych Katalogów BN liczy obecnie 43 mln jednostek.

Koszty utrzymania systemu pokrywa Biblioteka Narodowa.

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu i jej 14 bibliotek specjalistycznych tworzą system biblioteczno-informacyjny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Gromadzi około 3 mln publikacji i innych materiałów służących nauce i edukacji. Posiada bogate zbiory naukowe, kolekcje specjalne gromadzone w postaci analogowej oraz tysiące materiałów dostępnych tylko w formie elektronicznej (czasopisma, książki, zbiory specjalne). Biblioteka Uniwersytecka nie tylko udostępnia informację i zasoby, ale także prowadzi badania naukowe i publikuje ich wyniki. Pracownicy biblioteki specjalizują się w badaniach nad historią Pomorza i Kujaw, kulturą emigracji polskiej, bibliotekoznawstwem, naukoznawstwem, a także m.in. nad sztuką polską.

Zbiory UMK w wirtualnej galerii

Święto książki regionalnej

Książka z automatu

Dyskusje o bibliotekach akademickich