Nagrodzeni medalami i wyróżnieniami badacze i badaczki zostali docenieni za wynalazek "Pt-Free Tailor-Made Electrode Materials" Zdjęcie dyplomów i medali leżących na stole Nauki ścisłe

Chemicy na fali medali

Wynalazek grupy badawczej toruńskich chemików otrzymał cztery medale podczas międzynarodowych targów w Polsce, Serbii, Francji i Tajwanie. Zespół został doceniony również dwiema nagrodami specjalnymi.

Przedmiotem nagrodzonego wynalazku jest metoda otrzymywania hybrydowych matryc węglowych z dodatkiem promieniowania gamma oraz pianek melaminowych. Dzięki temu komponentowi uzyskano materiał wzbogacony jednocześnie w azot i siarkę. Właściwości elektrochemiczne materiału potwierdzają, że może stać się on w niedalekiej przyszłości idealnym zamiennikiem dla drogich pierwiastków takich jak platyna czy pallad.

W skład zespołu, który opracował wynalazek "Pt-Free Tailor-Made Electrode Materials", wchodzą dr Piotr Kamedulski, lic. Paweł Binkowski, lic. Weronika Arendarska, lic. Kinga Wachowicz, mgr Maciej Lewandowski, dr hab. Paweł Szroeder, prof. UMK i prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz. Grupa badawcza została doceniona trzema złotymi medalami podczas międzynarodowych targów w Bydgoszczy (E-INNOVATE International Innovation Show 2022), Serbii (Tesla Fest 2022) i Tajwanie (Kaohsiung International Invention & Design EXPO). Srebrny medal przyznano wynalazkowi podczas Prix Eiffel w Paryżu w grudniu 2022 r. W ręce zespołu trafiły również dwie nagrody specjalne: jedną z nich przyznał Norton University of Cambodia, a drugą Światowe Stowarzyszenie Własności Intelektualnej i Wynalazczości.

Badania są finansowane w ramach projektu realizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. "Inkubator Innowacji 4.0" (umowa nr MNISW/2020/331/DIR) w ramach projektu pn. "Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacją wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach", Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 4.4, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Członkowie zespołu utworzyli przy UMK spółkę spin-off WeTheGraphene w celu dalszej komercjalizacji swoich wyników.

Sukces na wagę grafenu

Marzenia odklejane z węgla