Operacja usunięcia prostaty z użyciem robota chirurgicznego da Vinci Operacja usunięcia prostaty z użyciem robota chirurgicznego da Vinci Nauki przyrodnicze

Chirurgia na światowym poziomie

Prostatektomię radykalną, czyli operację usunięcia prostaty z użyciem robota chirurgicznego najnowszej IV generacji da Vinci X, przeprowadzili urolodzy ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

System da Vinci jest szczytowym osiągnięciem technologii inżynierii medycznej w chirurgii, a działanie robota da Vinci jest kontrolowane przez układ sprzężonych wysokowydajnych 160 komputerów i algorytmów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Najważniejsze zalety systemu da Vinci, czyli doskonała wizualizacja miejsca operowanego i wysoka precyzja ruchów narzędzi, wyznaczają nowe standardy w chirurgii i przesuwają granice możliwości wykonania operacji.

Robot chirurgiczny da Vinci umożliwia poprawienie komfortu pracy operatora, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zmęczenie po zabiegu i wyższą powtarzalność wyników operacji – tłumaczy prof. dr hab. Tomasz Drewa, kierownik Katedry Urologii i Andrologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK oraz szef Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpital Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza. - Wizualizacja pola operacyjnego jest uzyskiwana przy pomocy dwukanałowej kamery generującej przestrzenny, 10-krotnie powiększony obraz wysokiej rozdzielczości. Sterowanie narzędziami odbywa się przy zastosowaniu ergonomicznej konsoli, której zadaniem jest odwzorowanie ruchów chirurga przez wieloprzegubowe ramiona robota.

Dzięki tej inwestycji bydgoska lecznica dołączyła do elitarnego grona 25 ośrodków w Polsce wyposażonych w system da Vinci mogący zaoferować pacjentom leczenie chirurgiczne XXI wieku. Robot wykorzystywany jest głównie do prowadzenia operacji z zakresu urologii onkologicznej. To właśnie one, na czele z prostatektomią radykalną, przyczyniły się do rozpowszechnienia chirurgii robotowej w medycynie. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 planują wykorzystywać maszynę przy zabiegach kardiochirurgicznych, chirurgii dziecięcej, ogólnej oraz głowy i szyi.

Operacja usunięcia prostaty z użyciem robota chirurgicznego da Vinci
fot. Nadesłane

Głównym pomysłodawcą i koordynatorem programu chirurgii robotowej w Szpitalu im. Jurasza jest prof. Drewa. Naukowiec jest pierwszym urologiem w Polsce, który w 2016 r. w Toruniu, rozpoczął wykonywanie zaawansowanych operacji w urologii onkologicznej takich jak cystektomia radykalna czy prostatektomia radykalna przy pomocy systemu da Vinci. Robot gwarantuje krótki czas zabiegu, małą inwazyjność i fenomenalny efekt czynnościowy, niemożliwy do osiągnięcia przy pomocy klasycznej czy nawet laparoskopowej chirurgii. Operacie urologiczne będą wykonywane przez prof. Drewę z asystą dr hab. Jana Adamowicza, prof. UMK. Z biegiem czasu szkolenia przejdą kolejne zespoły operatorów, tak aby pokryć pełne zapotrzebowanie pacjentów.

Klinika Urologii jest jednostką uniwersytecką, która wykonuje najwięcej zaawansowanych zabiegów endoskopowych i laparoskopowych w regionie. Dzięki dostępowi do robota chirurgicznego da Vinci zwiększy się potencjał leczniczy klinki i zostanie dostosowany do najlepszych światowych standardów.

Czy te oczy mogą kłamać?

Wszczep szyty na miarę

Życiodajna moc transplantologii