Cztery pory roku z Kopernikiem
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest organizatorem letniej szkoły języka i kultury polskiej "Lato z Kopernikiem". Gośćmi toruńskiej uczelni są studentki i wykładowcy z Narodowego Uniwersytetu im. V.N. Karazina w Charkowie.
Szkoła letnia odbywa się w ramach projektu "Polskie cztery pory roku w Charkowie. Spotkania z polską kulturą, językiem i historią", który Wydział Humanistyczny realizuje dzięki programowi Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Promocja języka polskiego".
W planie "Lata z Kopernikiem", które odbywa się między 11 a 23 lipca, znalazły się wykłady o polskiej literaturze, historii oraz o dawnej i współczesnej polszczyźnie, a także lekcje muzealne, warsztaty i wizyty w toruńskich muzeach. Studentki i pracownicy uniwersytetu charkowskiego przygotowują również pomoc dydaktyczną do nauki języka polskiego pt. "Miasto i jego mieszkańcy".
Cały projekt podzielony na cztery etapy, częściowo powiązane z tytułowymi czterema porami roku (w związku z agresją Rosji na Ukrainę zaplanowane w projekcie zadania i harmonogram uległy modyfikacjom):
- "Dziennik czasów wojny", który zastąpił "Wiosenny jarmark sztuk". W ramach tej części zebrane zostały wypowiedzi studentów i studentek filologii polsko-ukraińskiej, dokumentujących doświadczenia osób studiujących i ich rodzin związane z wybuchem wojny w Ukrainie, w tym z ewakuacją do Polski. Teksty stanowią dokumentację osobistych przeżyć, emocji związanych z uchodźctwem i zostały opublikowane m. in. na stronie internetowej projektu.
- "Lato z Kopernikiem", w ramach którego studentki z partnerskiej uczelni biorą udział w szkole letniej języka i kultury polskiej w Toruniu. Oprócz licznych wykładów i zajęć, studentki mają okazję poznać miasto i region. Zwieńczeniem spotkania będzie przygotowanie publikacji naukowej na temat kontaktów językowych polsko-ukraińskich oraz historii i rozwoju obu języków w wersji do recenzji.
- "Jesienne zbiory" to część poświęcona pokazaniu efektów dotychczasowej współpracy. W tym etapie przewidziano przygotowanie i publikację na stronie projektu asynchronicznych szkoleń "Humaniści w świecie ICT", druk zrecenzowanej publikacji naukowej oraz przygotowanie do druku skryptu przygotowanego wspólnie w ramach spotkań "Miasto i jego mieszkańcy".
- "Zimowa spiżarnia" to część, podczas której zostanie przygotowana publikacja do skryptu nauczania języka polskiego jako obcego na podstawie projektu lektorskiego. Ponadto powstanie również 8 opowiadań do nauki języka polskiego dla osób studiujących na poziomie od A1 do B2, a także opracowanie tłumaczeń na język ukraiński i nagranie audio tekstów oraz przygotowanie ćwiczeń językowych.
Każde zaplanowane zadanie będzie realizowane w partnerstwie, a odpowiedzialność za ich przebieg zostanie równo podzielone pomiędzy uczelniami. Efektem rocznej pracy ma być rozwinięcie wiedzy o polskiej kulturze i historii. Spotkania i wspólna praca przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku Polski oraz zachęci młodych ludzi do podejmowania studiów w języku polskim na obu uczelniach. Ważnym czynnikiem współpracy jest wsparcie jakości nauczania języka polskiego na partnerskim uniwersytecie oraz w placówkach edukacyjnych, którym uniwersytet Karazina dostarcza kadr.
Koordynatorką całego projektu od strony polskiej jest dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK, a ze strony ukraińskiej - doc dr Sofiia Butko. Specjalistą ze strony ukraińskiej, który odpowiadał za przygotowanie pomocy dydaktycznej "Miasto i jego mieszkańcy" jest mgr Sławomir Wawryszuk. Dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK zajął się przygotowaniem programu kulturalnego szkoły letniej "Lato z Kopernikiem" i szkoleniami ICT oraz udziela wsparcia logistycznego w projekcie. Obsługą administracyjną na poziomie Wydziału Humanistycznego zajęła się lic. Ewelina Jankowiak. W projekt zaangażowały się również studentki lingwistyki praktycznej i copywritingu. Marta Tumińska zajęła się uczestniczkami szkoły letniej oraz wspierała organizatorów, a Natalia Zawadzka odpowiadała za opracowanie graficzne wspomnień z "Dziennika czasów wojny".