Doskonała jakość dydaktyki
Blisko 900 tysięcy złotych otrzyma Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach projektu "Doskonałość dydaktyczna uczelni". Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na doskonalenie kadry akademickiej.
Celem projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. "Doskonałość dydaktyczna uczelni" jest wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego. Projekt złożony przez UMK został opracowany przez zespół Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi przy wsparciu merytorycznym członków Uczelnianej Rady ds. Jakości Kształcenia.
W ramach dofinansowania opiewającego łącznie na kwotę 877 870,03 zł zaplanowano szereg działań, które obejmą toruńską i bydgoską część UMK. Projekt zakłada wypracowanie nowych standardów działania Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia i Organizacji Pracy oraz przeprowadzenie warsztatów udoskonalania metod opracowywania kursów e-learning. Ponadto kadra dydaktyczna będzie mogła skorzystać z wielu szkoleń:
- z zakresu obsługi studentów niepełnosprawnych; przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi; rozwiązywania sporów; kontaktów z osobami manipulującymi, agresywnymi i roszczeniowymi; komunikacji z osobami z zaburzeniami zdrowia psychicznego; komunikacji z osobami uzależnionymi (30 uczestników);
- nowoczesne metody dydaktyczne - dydaktyka ogólna, metodyka, emisja głosu oraz szkolenia uwzględniające specyfikę dyscypliny, np. szkolenie z metod i technik kształcenia na odległość (150 uczestników);
- cztery bloki szkoleń dla nauczycieli akademickich Collegium Medicum UMK (85 osób) z metod prowadzenia zajęć z przedmiotów klinicznych, zabiegowych oraz praktycznego wykorzystania anatomii prawidłowej do nauki przedmiotów klinicznych. Jednostką odpowiedzialną za realizację działań w CM będzie Uniwersyteckie Centrum Anatomii Klinicznej.
Proponowane działania i nowe kompleksowe rozwiązania systemowe są krokiem naprzód w porównaniu do standardowych metod stosowanych na uczelniach. Wpisują się one w potrzeby kadry, aktualne uwarunkowania uczelni wyższych i założenia rozwoju UMK. Szkolenia kadry posłużą przede wszystkim dobrej komunikacji między kadrą oraz społecznością studencką i doktorancką. Projekt pozwoli w komplementarny sposób udoskonalić jakość kształcenia na UMK.