Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Fundacja Amicus włączyły się w świętowanie 10-lecia Młyna Wiedzy Dziecko trzyma żółtą kartkę, w której powycinane są różne kształty. Dziecko siedzi przy stole, na którym są przybory do wycinania i kolorowania Życie kampusu

Dekada w Młynie

Z czego zbudowany jest organizm? Jak się rzeźbi w glinie? Gdzie jest straszyk? – to tylko część pytań, na które odpowiedzi poszukają młodsi i starsi, którzy w najbliższy weekend odwiedzą stoiska UMK w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W ten sposób Uniwersytet Mikołaja Kopernika przyłącza się do obchodów jubileuszu powstania toruńskiego centrum nauki.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało otwarte w listopadzie 2013 r. Z okazji okrągłej rocznicy istnienia przygotowano wiele aktywności, m.in. zwiedzanie pracowni, warsztaty i pokazy naukowe. Ważnym punktem programu będzie debata na temat sztucznej inteligencji, w której wezmą udział prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, prof. dr hab. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK z Akademii Leona Koźmińskiego. Debata odbędzie się 12 listopada w godz. 16:00-18:00 (sala konferencyjna Centrum Innowacyjnej Edukacji, ul. Łokietka 1-3), a poprowadzi ją Patrycjusz Wyżga z Radia 357. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, debata będzie także transmitowana w sieci.

Tego samego dnia od 12:00 do 14:00 na antenie Radia 357 będzie można wysłuchać także audycji "Patronautyka", która będzie nadawana z Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gośćmi Patrycjusza Wyżgi będą dr Monika Wiśniewska (dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy) oraz reprezentanci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: prof. dr hab. Ireneusz Grabowski (dyrektor Instytutu Fizyki UMK) oraz dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK (kierownik Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym w Instytucie Socjologii UMK).

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Fundacja Amicus włączyły się w świętowanie i zapraszają do udziału w aktywnościach przy swoich stoiskach. Na drugim piętrze Młyna Wiedzy przy wystawie "Rzeka" na dzieci będzie czekać wiele atrakcji:

W Młynie Wiedzy swoje stanowisko będzie miała także Katedra Literatury, Kultury i Mediów Niemieckiego Obszaru Językowego UMK, która zaprasza do stoiska w przestrzeni wystawy "Rzeka" (MW1, drugie piętro), gdzie na małych poszukiwaczy przygód będą czekały kolorowanki i quizy z postaciami rodem z baśni braci Grimm. Nie zabraknie także zagadek z motywami krajów niemieckojęzycznych oraz wspólnego układania puzzli.

Więcej informacji o wydarzeniach przygotowanych z okazji dziesięciolecia istnienia Młynów Wiedzy można znaleźć na stronie http://mlynwiedzy.org.pl/10lat/

Wydziały otwarte na młodzież

Polski Nobel dla prof. Marii Lewickiej