Dekada w Młynie
Z czego zbudowany jest organizm? Jak się rzeźbi w glinie? Gdzie jest straszyk? – to tylko część pytań, na które odpowiedzi poszukają młodsi i starsi, którzy w najbliższy weekend odwiedzą stoiska UMK w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W ten sposób Uniwersytet Mikołaja Kopernika przyłącza się do obchodów jubileuszu powstania toruńskiego centrum nauki.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało otwarte w listopadzie 2013 r. Z okazji okrągłej rocznicy istnienia przygotowano wiele aktywności, m.in. zwiedzanie pracowni, warsztaty i pokazy naukowe. Ważnym punktem programu będzie debata na temat sztucznej inteligencji, w której wezmą udział prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, prof. dr hab. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK z Akademii Leona Koźmińskiego. Debata odbędzie się 12 listopada w godz. 16:00-18:00 (sala konferencyjna Centrum Innowacyjnej Edukacji, ul. Łokietka 1-3), a poprowadzi ją Patrycjusz Wyżga z Radia 357. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, debata będzie także transmitowana w sieci.
Tego samego dnia od 12:00 do 14:00 na antenie Radia 357 będzie można wysłuchać także audycji "Patronautyka", która będzie nadawana z Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gośćmi Patrycjusza Wyżgi będą dr Monika Wiśniewska (dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy) oraz reprezentanci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: prof. dr hab. Ireneusz Grabowski (dyrektor Instytutu Fizyki UMK) oraz dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK (kierownik Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym w Instytucie Socjologii UMK).
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Fundacja Amicus włączyły się w świętowanie i zapraszają do udziału w aktywnościach przy swoich stoiskach. Na drugim piętrze Młyna Wiedzy przy wystawie "Rzeka" na dzieci będzie czekać wiele atrakcji:
- 11 listopada, godz. 11:00-17:00, "Jesteś tym, co jesz" – na stanowisku Koła Biotechnologów będzie można dowiedzieć się, z jakich związków organicznych zbudowany jest każdy organizm oraz jak dobre i złe nawyki żywieniowe na niego wpływają. Wszystko dzięki wykorzystaniu ogólnodostępnych substancji i kilku produktów z laboratoryjnego zaplecza. Razem z naukowcami będzie można zbadać, jak istotne jest kwaśne i zasadowe środowisko w każdym ciele i poznać, czym jest skala pH.
- 12 listopada, godz. 11:00-17:00, "Gliniana wyobraźnia" – podczas pokazu dzieci będą miały okazję odkryć tajniki rzeźbienia w glinie. Każdy uczestnik i uczestniczka mogą spróbować stworzyć swoje małe arcydzieło, korzystając ze swojej kreatywności i wydobywając ze swojej wyobraźni fantastyczne formy.
- 11 i 12 listopada, godz. 11:00-17:00, "Straszyki: tajemniczy świat kamuflażu i kryptycznych owadów" – to czas wspólnego odkrywania tajemniczego świata straszyków, owadów z rodziny Phasmatidae, które doskonale potrafią kamuflować się w środowisku. Dzieci dowiedzą się, jak straszyki udają rośliny i gałęzie, żeby uniknąć niebezpieczeństw. Najodważniejsi będą mogli zrobić sobie wspólne zdjęcie z mistrzami kamuflażu.
W Młynie Wiedzy swoje stanowisko będzie miała także Katedra Literatury, Kultury i Mediów Niemieckiego Obszaru Językowego UMK, która zaprasza do stoiska w przestrzeni wystawy "Rzeka" (MW1, drugie piętro), gdzie na małych poszukiwaczy przygód będą czekały kolorowanki i quizy z postaciami rodem z baśni braci Grimm. Nie zabraknie także zagadek z motywami krajów niemieckojęzycznych oraz wspólnego układania puzzli.
Więcej informacji o wydarzeniach przygotowanych z okazji dziesięciolecia istnienia Młynów Wiedzy można znaleźć na stronie http://mlynwiedzy.org.pl/10lat/