Dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK i prof. dr hab. Adam Grzeliński, twórcy "Pogawędnika filozoficznego" Dwóch mężczyzn siedzi na przeciwko siebie przy biurkach. Na biurkach stoją mikrofony, lampki i wiele rozłożonych książek. Humanistyka i sztuka

Dwie pogawędki

Dr Marcin Stabrowski z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i laureaci XXXIV Olimpiady Filozoficznej są gośćmi najnowszych odcinków Pogawędnika Filozoficznego.

Pretekstem rozmowy z dr. Marcinem Stabrowskim była konferencja "Myślenie według wartości - zmierzch czy świt?", która odbyła się w połowie maja w Sokołowsku. Rozmówca opowiada nie tylko o samym spotkaniu, ale przede wszystkim przekonuje, że pojęcie "wartość" nie tylko nie jest anachroniczne, ale wciąż inspirujące w filozofii, kulturoznawstwie czy naukach społecznych. Jak podkreśla, środowisko naukowe, z którego się wywodzi, uważa, że istotą świata przeżywanego jest odniesienie do wartości. Ich hierarchia leży u podstaw każdego ze światów przeżywanych, wpływając na sposoby myślenia, życie, zachowanie.

Do najnowszego odcinka "Pogawędnika filozoficznego" dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK zaprosił laureatów XXXIV Olimpiady Filozoficznej, którymi zostali ex æquo Jakub Kloza i Mateusz Mularczyk. Uczniowie opowiadają o wrażeniach po zdobyciu pierwszego miejsca oraz omawiają tematy swoich prac, które przygotowali w pierwszym etapie konkursu i które następnie z sukcesem obronili.

Odcinka"O wartościach w Sokołowsku" można posłuchać w serwisie Spotify lub na stronie pogawednik_filozoficzny.buzzprout.com. Rozmowy z adeptami filozofii również są dostępne w Spotify i na pogawednik_filozoficzny.buzzprout.com.

Pogawędnik o brytyjskiej nauce

Logika na falach eteru