Dr hab. Grażyna B. Dąbrowska, prof. UMK i dr Agnieszka Richert z  Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK Dwa zdjęcia portretowe badaczek z Katedy Genetyki: dr. hab. Grażyny B. Dąbrowskiej, prof. UMK i dr. Agnieszki Richert Nauki przyrodnicze

Ekofolia z kolejnym medalem

"Innowacyjny (eco)materiał do zastosowania w rolnictwie i ogrodnictwie" - wynalazek dr Agnieszki Richert i dr hab. Grażyny B. Dąbrowskiej, prof. UMK z Katedry Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych otrzymał brązowy medal podczas międzynarodowych targów "E-INNOVATE International Innovation Show 2022".

Przedmiotem nagrodzonego wynalazku jest metoda wytwarzania (eko)folii z polilaktydu z dziegciem, czyli  produktem suchej destylacji drewna. Dzięki temu komponentowi uzyskano materiał o czekoladowym zabarwieniu, który posiada korzystne właściwości użytkowe, barierowe oraz bakteriostyczne względem mikroorganizmów patogennych. Zalety te sprawiają, że produkt wyróżnia się szerokim spektrum zastosowań, m.in. w ogrodnictwie, rolnictwie i przemyśle opakowaniowym. Jak pokazały badania, po zakończonym czasie użytkowania wyrób jest podatny na biodegradację w środowisku wodnym, w glebie lub kompoście.

Targi "E-INNOVATE International Innovation Show" odbywają się w Bydgoszczy i są jednymi z najbardziej znanych oraz rozpoznawalnych w naszym regionie światowych wydarzeń wystawienniczych, odwiedzanych przez rzeczoznawców rozmaitych specjalizacji naukowych i przemysłowych. Podobnie jak poprzednie edycje, również tegoroczna, skupiła znamienite, innowacyjne globalne wynalazki.

Brązowy medal to nie pierwsza nagroda dla naszego uniwersytetu za opisywany wynalazek. Ma on na swoim koncie także złoty medal na Międzynarodowych Targach INTARG 2021 w Katowicach, oraz kolejne złoto i nagrodę specjalną w Morocco na Innovation Week in Africa "IWA 2021".

Badania są finansowane w ramach projektu realizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. "Inkubator Innowacji 4.0" (umowa nr MNISW/2020/331/DIR) w ramach projektu pn. "Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacją wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach", Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 4.4, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

PETstop: mikroorganizmy na wojnie z plastikiem

Prof. Grażyna Dąbrowska Innowatorem UMK

Wynalazcy z UMK nagrodzeni na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków

Algorytm na zdrowie