Oprócz całorocznych zajęć, które rozpoczną się wraz z nowym rokiem akademickim, Fundacja zaprasza na sierpniowe i wrześniowe warsztaty dla rodzin Życie kampusu

Fundacja Amicus dla dzieci i młodzieży

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici otworzyła zapisy na Uniwersytet Dziecięcy i Uniwersytet Młodych. W ofercie edukacyjnej znalazły się także zajęcia dla rodzin z dziećmi "Od Smyka do Kopernika".

Uniwersytet Dziecięcy to projekt edukacyjny Fundacji Amicus skierowany do dzieci w wieku 5-12 lat, w ramach którego uczestniczki i uczestnicy, podzieleni na 7 grup wiekowych (grupa MINI oraz grupy I-VI – zgodnie z klasą, do której uczęszczają w szkole), biorą udział w ciekawych warsztatach. Zajęcia są zróżnicowane, a tematy (obejmujące zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne oraz artystyczne) i sposób prowadzenia spotkań – dopasowane do wieku dzieci. Czas trwania zajęć oraz koszt uczestnictwa zależny jest od grupy, jednak w każdej z nich obowiązuje ta sama zasada: minimum teorii, maksimum praktyki.

Uniwersytet Młodych z kolei to projekt adresowany do starszych dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat i – w odróżnieniu od Uniwersytetu Dziecięcego – zakładający udział w zajęciach sprofilowanych tematycznie. W nadchodzącej XI edycji przewidziano cztery profile: chemia, matematyka, weterynaria i kryminalistyka z elementami biologii sądowej, prawa i psychologii.

Zapisy do udziału w obu projektach rozpoczeły się 1 sierpnia o godz. 12:00 za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronach ud.umk.pl (Uniwersytet Dziecięcy) oraz fundacja.umk.pl/uniwersytet-mlodych/ (Uniwersytet Młodych). Można tu znaleźć również harmonogram warsztatów, tematy spotkań oraz informacje dotyczące kosztów uczestnictwa.

XIV edycja Uniwersytetu Dziecięcego zostanie zainaugurowana 5 października, a zajęcia potrwają przez cały rok akademicki z podziałem na dwa semestry (na drugi semestr zapisy będą prowadzone oddzielnie). Zajęcia Uniwersytetu Młodych odbywają się w cyklu rocznym (profil matematyczny liczy 22 spotkania, pozostałe – po 15), począwszy od października (wyjątek ponownie stanowi profil matematyczny, który zajęcia rozpoczyna 14 września).

Dzieciom pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dzieciom posiadaczy Karty Absolwenckiej UMK przysługuje 10 proc. zniżki.

Uczestnicy i uczestniczki zajęć podczas uroczystej inauguracji odbierają indeksy potwierdzające ich edukację na Uniwersytecie

Poza zajęciami Uniwersytetu Dziecięcego i Uniwersytetu Młodych, które skierowane są wyłącznie do dzieci i młodzieży, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici przygotowała także kolejną odsłonę projektu astronomicznego dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat "Od Smyka do Kopernika".

Jest to jedyny projekt w Toruniu, podczas którego uczestnicy mają okazję poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania dotyczące Wszechświata. W tym roku będzie to możliwe za sprawą czterech warsztatów: "Nocna obserwacja nieba", "Kosmiczne Laboratorium Kopernika", "Tajniki optyki" oraz "Kosmos w zasięgu ręki", które zostały zaplanowane na sierpniowe i wrześniowe soboty (wyjątek stanowi "Nocna obserwacja nieba" – zaplanowana na piątek).

Szczegółowe informacje oraz link do formularza zgłoszeniowego znajdują się na stronie: https://fundacja.umk.pl/SMYK/. Zapisy trwają.

Zwycięskie pomysły na wolontariat

Ambasadorski podwieczorek