Głos ekspertki w czeskiej komisji
Prof. dr hab. Urszula Żegleń, emerytowana pracowniczka Katedry Kognitywistyki na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK, po raz trzeci zasiądzie w Międzynarodowej Komisji Ewaluacyjnej Czeskiej Akademii Nauk. Prof. Żegleń zajmie się oceną działalności naukowej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za okres 2020-2024.
Komisja ewaluacyjna Czeskiej Akademii Nauk oceni 52 instytuty badawcze i ponad 400 ich zespołów reprezentujących różne dziedziny nauki: od matematyki, informatyki, fizyki, przez nauki przyrodnicze, chemiczne i o Ziemi, aż po nauki humanistyczne i społeczne. Wyniki i zalecenia zostaną podsumowane w raporcie końcowym, który będzie stanowić podstawę do skutecznego zarządzania Czeską Akademią Nauk i jej instytucjami w ciągu najbliższych pięciu lat.
Prof. Urszula Żegleń od wielu lat współpracuje z Czeską Akademią Nauk. Do tej pory już dwukrotnie była ekspertką w Międzynarodowej Komisji Ewaluacyjnej Nauk Humanistycznych (Humanities and Arts Evaluation Commission CAS), kierowanej przez prof. Alessandra Ferrarę.
Prof. dr hab. Urszula Maria Żegleń jest z wykształcenia filozofem, absolwentką KUL, gdzie w latach 1974-1996 zatrudniona była na Wydziale Filozofii w Katedrze Metodologii Nauk (Zakładu Logiki i Teorii Poznania), realizując kolejne etapy kariery akademickiej - od asystentki stażystki po profesora nadzwyczajnego. Zmiana profilu zainteresowań naukowych spowodowała jej przejście na UMK, gdzie formował się interdyscyplinarny zespół badań kognitywnych. Była współzałożycielką i pierwszym prezesem powstałego w Toruniu Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego. Przyczyniła się do przekształcenia kierowanego przez nią od 2002 r. Zakładu Teorii Poznania i Metodologii Nauk w Zakład Kognitywistyki i Epistemologii, a w 2018 r. w Katedrę Kognitywistyki, którą kierowała do 2019 r. Brała udział w projekcie tworzenia kierunku studiów kognitywistyka w UMK.
W 2022 r. przeszła na emeryturę, lecz jest nadal aktywna naukowo. Uczestniczy m.in. w projekcie "Klasycy Polskiej Filozofii Chrześcijańskiej XX i XXI wieku", realizowanym w ramach grantu NPRH w programie "Dziedzictwo narodowe" NPRH/DN/SW/507076-2021/11. Główny obszar jej zainteresowań naukowych stanowi filozofia umysłu, epistemologia, filozofia kognitywistyki i metodologia badań interdyscyplinarnych oraz etyka badań naukowych i rozwoju nowych technologii. Ważnym polem jej aktywności jest zaangażowanie w działalność środowiska akademickiego. Była wieloletnią członkinią Komitetu Naukoznawstwa PAN, w latach 2007-2010 oraz 2011-2014 pełniła funkcję przewodniczącej, a od 2015 do 2022 była członkinią Prezydium KN PAN. Jest członkinią Komisji Międzynarodowej w Instytucie Filozofii Czeskiej Akademii Nauk ds. tytułu doctor scientiarum (najwyższy tytuł w Czeskiej Akademii Nauk, odpowiadający tytułowi profesora). W 2012 r. była członkinią powołanej przez francuskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań (Ministère de L'Enseignement Supèrieur et de la Recherche) międzynarodowej komisji ewaluacyjnej w konkursie na członków seniorów l'Institut universitaire de France. W ramach współpracy polsko-francuskiej wraz z dr hab. Wiolettą Miskiewicz (z CNR Nancy, Archives Henri Poincaré) zredagowała dwa specjalne zeszyty kwartalnika "Zagadnienia Naukoznawstwa" (z. 3. i z. 4. 2019), którego jest redaktorem naczelnym.