
Horyzont dla europejskiej nauki
Rozwój badań i szkolnictwa wyższego, w tym przyszłość programu Horyzont Europa – to najważniejsze tematy dyskutowane w tym tygodniu na szczeblu europejskim. W rozmowach o programach wspierających europejską naukę uczestniczył dr hab. Adam Kola, prof. UMK, prorektor do spraw nauki i wiceprzewodniczący YERUN.
Deklarację kluczową dla rozwoju badań naukowych w Europie wygłosiła 20 maja Ursula von der Leyen, podczas konferencji poświęconej budżetowi Unii Europejskiej: – Nasz program ramowy Horyzont Europa pozostanie samodzielnym programem – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej i podkreśliła, że program Horyzont Europa to wyjątkowa marka i najbardziej znany program badawczy na świecie. – Będzie on jednk ściśle powiązany z Funduszem na rzecz Konkurencyjności. Potrzebujemy płynnego przepływu od badań podstawowych do wdrożeniowych, od start-upów do scale-upów.
Dla europejskich uczelni badawczych zapowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej jest sygnałem wskazującym kierunek rozwoju, oparty na łączeniu doskonałości i konkurencyjności, zrównoważonym rozwoju kariery i działaniach na rzecz regionu. Program ma być także szansą dla wschodzących instytucji i naukowców w całej Europie, zwłaszcza w obliczu globalnej konkurencji.
Rozmowy o przyszłości badań i szkolnictwa wyższego w Europie dotyczyły także kluczowej roli, jaką młode uniwersytety badawcze odgrywają w budowaniu inkluzywnych, wpływowych i zrównoważonych ekosystemów badawczych. O priorytetach w sferze europejskich badań i innowacji przedstawiciele zarządu YERUN, w tym prof. Adam Kola, rozmawiali z komisarz Ekateriną Zaharievą.
YERUN podkreślił istotny wkład młodych uniwersytetów w rozwój regionalny, współpracę międzysektorową oraz tworzenie zróżnicowanych i zrównoważonych karier badawczych – mówi prorektor UMK ds. nauki – Wszystkie te elementy są niezbędne dla budowania odpowiednio wyważonej i konkurencyjnej europejskiej przestrzeni badawczej.
Sieć Young European Research Universities Network (YERUN) powstała w 2016 r. jako zrzeszenie młodych europejskich uczelni o podobnych celach i wartościach, takich jak otwartość, odpowiedzialność i inkluzywność. Podstawową misją stowarzyszenia jest kształtowanie środowiska szkolnictwa wyższego, w którym młode uczelnie mają rzeczywisty wpływ na jego rolę i charakter. Stowarzyszenie współtworzą 23 uniwersytety europejskie, a UMK jest jedyną polską uczelnią w tej grupie.