Dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK odebrała nominację z rąk prof. dr hab. Beaty Przyborowskiej, prorektor UMK ds. studenckich Życie kampusu

Kierunek: wsparcie i rozwój

Dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych została nawą dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego.

Ośrodek powstał na początku 2021 r. w odpowiedzi na potrzeby i problemy zgłaszane przez osoby studiujące i zatrudnione na UMK. Zadaniem UOWiRO jest udzielanie wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego oraz podejmowanie działań na rzecz rozwoju osobistego członków społeczności akademickiej.

Pracą Ośrodka od kwietnia 2022 r. kieruje dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, która na stanowisku zastąpiła dr Małgorzatę Fopkę-Kowalczyk.

Strona Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcie i Rozwoju Osobistego: https://wsparcie.umk.pl/

Dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK - jest pedagogiem, andragogiem i germanistką, pracuje w Instytucie Nauk Pedagogicznych na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK w Toruniu. Jest prezesem Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego oraz redaktor naczelną "Rocznika Andragogicznego".  Autorka i wpółautorka publikacji naukowych, m.in. "Edukacja ustawiczna w Niemczech w kontekście międzynarodowym" (Toruń 2001); "Andragogika w Niemczech. Warunki rozwoju dyscypliny pedagogicznej" (Toruń 2008); "Dorośli uczą się inaczej. Andragogiczne podstawy kształcenia ustawicznego" (współautorstwo z A. Matlakiewicz) (Toruń 2009); "Inspiracje pedagogią freinetowską: Dzienniki Haliny Semenowicz – matki i obywatelki", pod red. Hanny Solarczyk-Szwec, Agaty Szwech (Toruń 2016); "Podstawy programowe kształcenia ogólnego (od)nowa? Raport z badania kompetencji społecznych i obywatelskich", pod red. V. Kopińskiej, B. Przyborowskiej, Hanny Solarczyk-Szwec (Toruń 2021). Prof. Solarczyk-Szwec jest realizatorką projektów dydaktycznych i wdrożeniowych, m.in. Improving Teaching Methods for Europe, Uni-Misja – rozwój kompetencji społecznych, uczenia się i kulturowych uczniów szkoły podstawowej, Uni-Komp-As – rozwój kompetencji społecznych i zawodowych studentów do wejścia na rynek pracy. Jej zainteresowania naukowe obejmują edukację całożyciową, edukację dorosłych oraz rozwój kompetencji społecznych. Wolny czas lubi spędzać z dobrą książka i pracując w ogrodzie.

Profilaktyka na warsztatach

Jak radzić sobie ze stresem?

Poznajmy się - Tydzień Ośrodka Wsparcia i Rozwoju

Strategia UMK: rozwój uniwersyteckiej wspólnoty