Dr hab. Katarzyna Więckowska, prof. UMK Zdjęcie kobiety w okularach na tle drzew iglastych Humanistyka i sztuka

Klimat dla brytyjskiej prozy

Dr hab. Katarzyna Więckowska, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego otrzymała stypendium fundacji Corbridge Trust na prowadzenie badań w University of Cambridge w 2022 roku.

Pobyt dr hab. Katarzyny Więckowskiej, prof. UMK w Robinson College posłuży realizacji projektu poświęconego wpływowi zmian klimatycznych na współczesną prozę anglojęzyczną. Projekt ma na celu zbadanie wizji przyszłości w XXI-wiecznych powieściach pisarzy brytyjskich – Jeanette Winterson, Davida Mitchella, Naomi Alderman, Liz Jensen, Maggie Gee i Johna Lanchestera – z perspektywy badań posthumanistycznych, nowego materializmu oraz etyki troski (ethics of care).

Fundusz Corbridge'a na Robinson College został założony w 1988 roku, żeby uczcić dobroczynność Clifforda i Mary Corbridge'ów. Clifford Corbridge był brytyjskim inżynierem pracującym w Polsce przed wojną. Jego żona, Mary Corbridge, a właściwie Maria Patkaniowska, była szanowaną badaczką języka angielskiego. Celem Funduszu Corbridge jest sponsorowanie wymian naukowych pomiędzy polskimi a brytyjskimi uniwersytetami. Granty mają na celu pomoc polskim badaczom i badaczkom w rozwoju ich zainteresowań naukowych lub ukończeniu projektu badawczego podczas wizyty w brytykskich uniwersytetach, w szczególności w Uniwersytecie Cambridge.

Dr hab. Katarzyna Więckowska, prof. UMK jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Central European University w Budapeszcie/University of the State of New York. W roku 2001 obroniła rozprawę doktorską pt. "Becoming Other: Monstrosity and Otherness in Angela Carter's Nights at the Circus". Habilitacja miała miejsce w 2015 r. na podstawie rozprawy pt. "Spectres of Men: Masculinity, Crisis and British Literature". Jest autorką dwóch monografii naukowych, redaktorką i współredaktorką siedmiu monografii zbiorowych oraz licznych artykułów w języku angielskim i polskim. Jej najnowsze badania skupiają się na kwestiach niepewności, obcości i wykluczenia z perspektywy posthumanistycznej.

Cztery pory roku z Kopernikiem

Artykuł zawiera galerię

Toruńskie trendy w światowej logice

Dwie pogawędki