Z mecenatem Lanckorońskich
Prof. dr hab. Hanna Ratuszna z Wydziału Humanistycznego znalazła się wśród tegorocznych stypendystów Fundacji Lanckorońskich. W ramach stypendium będzie w Rzymie realizować projekt "Epistolografia Henryka Siemiradzkiego (1852-1873). Artystyczna topografia miast: Charków – Kraków – Rzym".
Stypendia Fundacji Lanckorońskich przyznawane co roku przez Polską Akademię Umiejętności przeznaczone są na prowadzenie badań w Rzymie, Wiedniu, Londynie i innych ośrodkach naukowych Europy. Trafiają do uczonych prowadzących badania w ramach szeroko pojętych nauk humanistycznych, w szczególności archeologów śródziemnomorskich, historyków, historyków sztuki, filologów klasycznych i historyków filozofii.
Badanie, które prof. Hanna Ratuszna prowadzić będzie w ramach projektu "Epistolografia Henryka Siemiradzkiego (1852-1873). Artystyczna topografia miast: Charków – Kraków – Rzym", stanowią próbę zdefiniowania miasta jako przestrzeni kulturowej, doświadczanej przez Siemiradzkiego, ustalenia roli modelu egzystencji, wpływu historii (tradycji) i etapów kształtowania dyskursu nowoczesności, który stanowił przeciwwagę dla melancholijnej aury schyłku wieku XIX. W Charkowie, Krakowie i Rzymie, a zatem w miastach, w których artysta przebywał i które opisywał w listach, na przełomie XIX i XX wieku krzyżowały się wpływy kilku odmian modernizmu: niemieckiego, czeskiego, rosyjskiego, francuskiego i polskiego, ważną rolę odegrał także rozwijający się w Europie Zachodniej nurt japonizmu (japonaiserie). Miasto jako przestrzeń artystyczna uruchamia refleksje związane z problematyką egzystencjalną, ontyczną, aksjologiczną. Ważny okazuje się projekt miasta – rzeczywisty i wyobrażony (W. Benjamin), analiza przestrzeni sakralnej i świeckiej, prywatnej i publicznej (M. Wallis), koncepcje estetyczne miasta jako miejsca (W. Welsch).
Prof. dr hab. Hanna Ratuszna jest absolwentką dwóch kierunków na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu: w 1994 r. ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku filologia polska, w 1996 r. zaś ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku filozofia. W 2001 r. obroniła rozprawę doktorską pt. "Modernistyczna świadomość śmierci w twórczości Stanisława Przybyszewskiego", której promotorem był prof. dr hab. Wojciech Gutowski. Habilitacja miała miejsce w 2010 r. na podstawie rozprawy pt. "Błysk obrazu – z zagadnień krótkich form narracyjnych w literaturze Młodej Polski". Prof. dr hab. Hanna Ratuszna pracę na UMK rozpoczęła w 1996 r. - wówczas została zatrudniona na stanowisku asystenta w Instytucie Literatury Polskiej UMK (w Zakładzie Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego). Od października 2001 r. zatrudniono ją w tym samym Zakładzie na stanowisku adiunkta, a od października 2015 r. pełniła funkcję kierownika Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego. W październiku 2019 r. została zatrudniona w Instytucie Literaturoznawstwa, gdzie pełni funkcję Kierownika Katedry Edytorstwa i Literatury Polskiej. Dorobek naukowy prof. dr hab. Hanny Ratusznej stanowi 5 monografii autorskich: "Wieczność w człowieku". O młodopolskiej świadomości śmierci w twórczości Stanisława Przybyszewskiego (Toruń 2005), "Błysk obrazu – z zagadnień krótkich form narracyjnych w literaturze Młodej Polski" (Toruń 2009), "Trwam, jestem, czuję cudnej zgody sprzeczność – o twórczości Maryli Czerkawskiej" (Toruń 2014), "Okruchy melancholii. Przybyszewski i inni – o literaturze i sztuce Młodej Polski" (Toruń 2017) oraz "Cień Hamleta – tropy szekspirowskie w literaturze przełomu XIX i XX wieku" (Toruń 2018). Jest również autorką ponad 130 artykułów naukowych w języku polskim, niemieckim i rosyjskim, opublikowanych w czasopismach (takich jak m.in. "Twórczość", "Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica", "Ruch Literacki", "Przegląd Humanistyczny", "Ucrainistica", "Litteraria Copernicana", "Scripta Humana", "LiteRacje", "Proudy") oraz w monografiach zbiorowych. Zredagowała i współredagowała 10 monografii zbiorowych (wśród nich dwie wydane w wydawnictwie naukowym w Stuttgarcie). Na co dzień prowadzi konwersatoria i wykłady kursowe poświęcone literaturze i sztuce Młodej Polski, wykłady monograficzne i ogólnouniwersyteckie, wykłady poświęcone literaturze na kierunku kulturoznawstwo (historia literatury w perspektywie komparatystycznej), wykłady i konwersatoria z filozofii (na kierunkach filologia polska oraz logopedia). Więcej informacji