Laur dla humanistyki

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał nagrodę wydawnictwa Elsevier Research Impact Leaders Awards za największy wpływ na badania naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych w 2023 r.

Nagrody wydawnictwa Elsevier są przyznawane instytucjom, które wyróżniły się wysoką jakością prowadzonych badań naukowych oraz stopniem ich umiędzynarodowienia. Pod uwagę brany jest także stopień realizacji zaplanowanych strategii doskonałości na poziomie krajowym i instytucjonalnym. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie algorytmu, który uwzględnia wskaźnik cytowań (30 proc.), współpracę międzynarodową (20 proc.), publikacje w czasopismach Top 10 (25 proc.) oraz wzrost liczby publikacji (15 proc.) i autorów (10 proc.).

Nagrody przyznawano w sześciu głównych kategoriach: nauki rolnicze, inżynieria i technologie, nauki humanistyczne, nauki medyczne, nauki przyrodnicze i nauki społeczne, a w każdej z nich konkurowały ze sobą trzy instytucje. W dziedzinie nauk humanistycznych, za którą główną nagrodę otrzymał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, nominowano także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski.

Nagrody Elsevier w tym roku zostały przyznane po raz siódmy. Uroczystość odbyła się podczas posiedzenia plenarnego prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, który odbywa się w dniach 26-27 października w Łodzi.

Lista laureatów konkursu

Elsevier jest globalną firmą zajmującą się analizą i udostępnianiem danych oraz informacji naukowej i jednym z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych, w tym "The Lancet" oraz "Cell". Firma Elsevier jest również odpowiedzialna za powstanie popularnych narzędzi on-line dla naukowców i pracowników sektora akademickiego, w tym naukowej bazy bibliograficznej Scopus, platformy SciVal do oceny skuteczności  badań naukowych czy akademickiej sieci społecznościowej Mendeley.

UMK w prestiżowym rankingu

Przyszłość z 3W