Prof. Bogusław Buszewski odebrał nagrodę podczas inauguracji roku akademickiego GUMed Prof. Buszewski odbiera nagrodę, w lewej ręce trzyma medal w czerwonym pokrowcu i książkę Nauki przyrodnicze

Medal dla profesora

Prof. dr hab. Bogusław Buszewski z Wydziału Chemii został uhonorowany Nagrodą i Medalem im. prof. Romana Kaliszana. Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystości inaugurującej rok akademicki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Prof. Roman Kaliszan to światowej klasy naukowiec, specjalista z zakresu nauk farmaceutycznych, farmakologii i i chemii analitycznej. W latach 2005-2008 pełnił funkcję rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nagroda jego imienia jest przyznawana od 2020 r. uczonym posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora. Kapituła, w skład której wchodzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Naukowa Fundacja Polpharmy i Gdańskie Towarzystwo Naukowe, docenia osoby o wybitnych osiągnięciach naukowych z zakresu nauk biomedycznych lub biofarmaceutycznych.

Tegorocznym laureatem nagrody został prof. dr hab. Bogusław Buszewski z Wydziału Chemii UMK za "Chromatograficzne i spektralne badanie z użyciem ilościowej zależności retencja-struktura a aktywność biologiczna preparatów jako kandydatów na leki". Nagrodę wręczyli dyrektor Naukowej Fundacji Polpharmy Daniela Piotrowska, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego prof. Jerzy Błażejowski oraz rektor prof. Marcin Gruchała i prorektor ds. nauki prof. Michał Markuszewski.

Prof. dr hab. Bogusław Buszewski ukończył studia na Wydziale Matematyki-Fizyki-Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. Stopień doktora uzyskał w 1986 r. na Wydziale Technologii Chemicznej Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1999 r. otrzymał tytuł profesora chemii. Od 1994 r. kieruje Zakładem Chemii Środowiska i Ekoanalityki, który w 2006 r. przekształcony został w Katedrę Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii UMK. Od 2010 r. jest również kierownikiem Centrum Edukacyjno-Badawczego Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych BioSep, w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Odbył wiele zagranicznych staży naukowych, m.in. na Uniwersytecie w Tybindze (jako stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta; w latach 1989-1992), na Stanowym Uniwersytecie w Kent (w latach 1992-1994) oraz w licznych ośrodkach akademickich Chin, Japonii, Australii, Południowej Afryki, Brazylii i Europy. Prof. Buszewski jest laureatem licznych nagród i wyróżnień krajowych oraz międzynarodowych, w tym doktorem honoris causa Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Trnawie (2013), Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (2017), Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (2017) i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2018). Jest autorem i współautorem ponad 775 publikacji, 58 patentów i 17 opracowań o charakterze monograficznym. Należy do grona najczęściej cytowanych polskich chemików (ponad 25 tys. cytowań, h = 62).

Z Nagrodą Instytutu De Republica

Bydgoskie szpitale inspirują