Prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk Prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk Nauki ścisłe

Medal za wybitne osiągnięcia

Prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK został laureatem prestiżowego Medalu im. Wacława Sierpińskiego. Jury doceniło wybitny wkład naukowca w rozwój teorii ergodycznej, teorii układów dynamicznych i ich związki z teorią liczb.

Medalem Sierpińskiego honorowani są związani z Polską matematycy o wybitnych osiągnięciach naukowych. Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne przyznają go od 1974 roku. W dniu otrzymania medalu laureaci wygłaszają na UW wykład zwany Wykładem im. Wacława Sierpińskiego.

Prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk jest pierwszym naukowcem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który otrzymał to wyróżnienie. Lista wszystkich laureatów

Prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk - pracuje na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują teorię ergodyczną i układy dynamiczne, w szczególności teorię połączeń,  teorię spektralną, układy pochodzenia probabilistycznego, dynamikę topologiczną, układy paraboliczne oraz teorię informacji. W ciągu ostatniej dekady jego główne badania przesunęły się w kierunku interakcji między teorią ergodyczną a analityczną teorią liczb. W tematyce tej opublikował szereg przełomowych prac na temat hipotezy Sarnaka o rozłączności moebiusowej układów deterministycznych. Prof. Lemańczyk jest dyrektorem Centrum Doskonałości "Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja" w ramach Inicjatywy Doskonałości - Uczelni Badawczej. Jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody im. K. Kuratowskiego w 1987 roku oraz nagrody głównej im. S. Banacha Polskiego Towarzystwa Matematycznego w 1998. W roku 2016 r. otrzymał prestiżowe stanowisko Chair Jean-Morlet (CIRM, Marsylia). Jest autorem ponad 120 artykułów naukowych.

W matematycznej elicie

Mocna reprezentacja w PAN