Międzynarodowo i interdyscyplinarnie
Instytut Socjologii Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych organizuje 18. edycję New Institutionalism Workshop. Międzynarodowe warsztaty naukowe, podczas których spotkają się badacze i badaczki różnych dyscyplin, odbędą się 30 i 31 marca.
New Institutionalism Workshop to wydarzenie, które od lat skupia uczonych z różnych dyscyplin, krajów i tradycji akademickich w celu eksplorowania teoretycznych i empirycznych granic współczesnych badań instytucjonalnych. NIW cieszy się renomą wśród badaczek i badaczy zainteresowanych perspektywą nowego instytucjonalizmu, w tym socjologów i ekonomistów.
Każdego roku gospodarzem warsztatów jest inna uczelnia. W poprzednich latach organizowano je m.in. w Madrycie, Uppsali i Mediolanie. Pomysłodawcami NIW są naukowcy skupieni wokół New Institutionalism Network – prof. Renate Meyer (Wien University), Georg Krücken (University of Kassel) i Peter Walgenbach (Friedrich Schiller University of Jena).
Organizowany w Toruniu NIW podtrzymuje dwie główne tradycje tej inicjatywy:
- warsztaty są zaplanowane jako otwarte forum, przestrzeń do spotkań i rozmów w celu dzielenia się innowacyjnymi pomysłami badawczymi i podejściami dotyczącymi nowego instytucjonalizmu;
- wśród zaakceptowanych wystąpień są nie tylko prace referujące wyniki badań, ale także będące na wczesnym etapie zaawansowania.
W czasie tegorocznych warsztatów odbędzie się łącznie 14 sesji, podczas których swoje prace zaprezentuje kilkudziesięciu naukowców m.in. z Japonii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii. Prelegenci reprezentują różne dyscypliny nauk społecznych – przede wszystkim nauki o zarządzaniu, nauki o komunikacji oraz socjologię.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą prof. Roy Suddaby i prof. Mikołaj Pawlak. Ten pierwszy to światowej sławy badacz teorii organizacji i zmian instytucjonalnych. Jego badania przyczyniły się do zrozumienia kluczowej roli zasobów symbolicznych – legitymizacji, autentyczności, tożsamości i historii – w procesach zmian i innowacji w przedsiębiorstwach. Obecnie jest związany z trzema uczelniami - University of Victoria w Kanadzie, Washington State University w Stanach Zjednoczonych oraz University of Liverpool w Wielkiej Brytanii. Prof. Roy Suddaby wygłosi w Toruniu wykład inaugurujący tegoroczny NIW.
W sesji otwierającej drugi dzień obrad wystąpi natomiast reprezentujący polską socjologię prof. Mikołaj Pawlak, który zajmuje się studiami nad migracjami, a w ostatnim czasie aktywnie rozwija nową dziedzinę badań socjologicznych - studia nad porażkami (failure studies). W ostatnim czasie jest m.in. współredaktorem "Routledge International Handbook of Failure" - książki, która instytucjonalizuje studia nad porażkami jako nowy obszar badań krytycznych. Związany jest z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie kieruje Katedrą Socjologii Norm, Dewiacji i Kontroli Społecznej. Jest także wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Na zakończenie odbędzie się dyskusja panelowa pt. "Grand challenges - AI and Institutions", w której wezmą udział uczeni z Wien University, University of South-Eastern Norway i University of Lucerne.
New Institutionalism Workshop organizowany jest przez Instytut Socjologii (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych). Wydarzenie jest dostępne dla wygłaszających referaty i zaproszonych gości. Inicjatorką wydarzenia i przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest dr Joanna Szalacha-Jarmużek, którą wspierają dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK oraz dziekan WFiNS dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK . Organizacja NIW otrzymała wsparcie finansowe ze środków IDUB (Emerging Field "Old and New Institutions"). Strona wydarzenia: www.niw.umk.pl