Mobilna terapia z Jurasza
Po raz pierwszy pacjent z niewydolnością oddechowo-krążeniową skorzystał z zaawansowanej technologicznie terapii ECMO poza specjalistycznym ośrodkiem. Umożliwił to mobilny zespół ECMO ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.
W medycynie stale pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które zmieniają sposób, w jaki ratuje się życie pacjentów. Jednym z przełomowych osiągnięć jest rozwój technologii ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation – Pozaustrojowa Oksygenacja Membranowa) - urządzenia, które służy do wspomagania układu oddechowego i krążenia.
Terapia ECMO polega na przeprowadzaniu krwi przy pomocy pompy przez oksygenator, w którym następuje jej utlenowanie i usunięcie dwutlenku węgla. Krew jest następnie ponownie wprowadzana do organizmu pacjenta. Urządzenie do przeprowadzenia terapii jest skomplikowane i wymaga wyspecjalizowanej wiedzy i doświadczenia personelu medycznego. Z tego powodu terapia ECMO była do tej pory dostępna jedynie w warunkach szpitalnych i to wyłącznie w wysokospecjalistycznych ośrodkach.
W Szpitalu Jurasza zrodził się pomysł utworzenia mobilnego zespołu ECMO, który mógłby zostać wysłany w każde miejsce, aby zapewnić natychmiastową pomoc w nagłych przypadkach. Dyrekcja szpitala doposażyła więc Oddział Kardioanestezjologii oraz karetkę wyjazdową w niezbędny sprzęt, co zaowocowało utworzeniem wyjazdowego zespołu ECMO w ramach Uniwersyteckiego Centrum Terapii Pozaustrojowych.
Mobilny zespół ECMO ma już za sobą pierwsza misję.
6 lipca 2023 r. wpłynęło telefoniczne zgłoszenie o 27-letniej pacjentce leczonej na jednym z oddziałów intensywnej terapii naszego województwa. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną i przebiegiem choroby podjęto decyzję o kwalifikacji pacjentki do terapii ECMO - tłumaczy dr Przemysław Jasiewicz, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Terapii Pozaustrojowych. - Ze względu na ciężki stan pacjentki istniało znaczne ryzyko transportu, wobec czego podjęto decyzję o wysłaniu mobilnego zespołu ECMO i wdrożeniu terapii na miejscu.
Zespół składał się z dwóch lekarzy: dr. n. med. Przemysława Jasiewicza oraz dr. Adama Czarny i pielęgniarza Marcina Ratajczaka z Oddziału Kardioanestezjologii oraz personelu firmy TRIOMED: Krzysztofa Kobusińskiego i Łukasza Solińskiego.
Wyjazd zespołu wiązał się z wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim konieczne było zapewnienie odpowiedniego transportu urządzenia do miejsca zdarzenia. Następnie zespół ocenił stan pacjentki i na tej podstawie musiał dokonać ostatecznej kwalifikacji i skonfigurować ECMO. Z wykorzystaniem technik echokardiografii, w tym przezprzełykowej, oraz przy wsparciu personelu miejscowego oddziału intensywnej terapii, pacjentce założono kaniule i rozpoczęto terapię ECMO. Zapewniło to ustabilizowanie jej stanu, dzięki czemu można ją było bezpiecznie przetransportować do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Jurasza, gdzie kontynuowano leczenie.
Ta misja była ważnym krokiem w rozwoju intensywnej terapii naszego szpitala i województwa, otwierającym drogę do większej dostępności ECMO w przypadkach nagłych - tłumaczy dr Jasiewicz. - Po pierwszym udanym wyjeździe mobilnego zespołu ECMO można przewidywać dalszy rozwój tej innowacyjnej koncepcji. Mobilność ECMO otwiera drzwi do bardziej skutecznej opieki nad pacjentami w mniejszych ośrodkach, trudno dostępnych obszarach lub w sytuacjach katastrofalnych.