Instytucjonalnym organizatorem konferencji po stronie toruńskiej jest Katedra Logiki UMK Ksiązki stoją na półce, dotyczą logiki i filozofii Nauki społeczne

Mosty między logiką, etyką i naukami społecznymi

W dniach  22-25 listopada 2023 na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych odbędzie się międzynarodowa konferencja o wnioskowaniach w etyce i naukach społecznych Trends in Logic XXIII: Bridges between Logic, Ethics and Social Sciences (BLESS 2023). Udział w wykładach jest otwarty dla całej wspólnoty akademickiej.

Konferencja BLESS 2023 jest poświęcona zastosowaniu narzędzi formalnych: logicznych i matematycznych do zagadnień związanych z działaniem jednostek oraz grup ludzi, czyli problemów zwyczajowo zaliczanych do zakresu etyki i nauk społecznych, m.in. socjologii, psychologii oraz ekonomii.

BLESS 2023 łączy tradycyjne podejścia do zagadnień normatywnych ze współczesnymi aplikacyjnymi podejściami do problemu działania i zachowania, takimi jak np. sztuczna inteligencja czy big data – wyjaśniają organizatorzy. - Główną osią konferencji jest problem formalizacji i wnioskowania o działaniach, wiedzy i przekonaniach grupowych oraz indywidualnych.

W ramach spotkania organizatorzy wyodrębnili też sesje specjalne, poświęcone toruńskim myślicielom związanym z UMK, którzy zajmowali się logiką deontyczną lub etyką: prof. Tadeuszowi Czeżowskiemu oraz prof. Henrykowi Elzenbergowi.

W konferencji wezmą udział badacze z całego świata. Zaproszeni mówcy reprezentują czołowe grupy badawcze zajmujące się problemem wnioskowań normatywnych na uniwersytetach w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Włoszech, Austrii,  Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Instytucjonalnym organizatorem po stronie toruńskiej jest Katedra Logiki UMK. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i jest organizowana w ramach prestiżowej serii Trends in Logic.

Kierownikiem naukowym konferencji jest dr hab. Tomasz Jarmużek, prof. UMK z Katedry Logiki w Instytucie Filozofii

Udział w wykładach jest otwarty dla całej wspólnoty akademickiej. Konferencja rozpocznie się w środę 22 listopada, a zakończy w sobotę 25 listopada. Miejscem spotkań będzie Collegium Minus przy Fosie Staromiejskiej 1a. Kierownikiem naukowym konferencji jest dr hab. Tomasz Jarmużek, prof. UMK, a zespół organizacyjny tworzą: dr Mateusz Klonowski, ks. dr Michał Oleksowicz i mgr Sylwia Nurkiewicz.

Logika na falach eteru

Toruńskie trendy w światowej logice

Skąd biorą się teorie spiskowe?

W pozytywnej spirali zależności

Artykuł zawiera podcast