Prof. dr hab. Zbigniew Witkowski odbiera dyplom Honorowego Obywatela Mrągowa Prof. dr hab. Zbigniew Witkowski odbiera dyplom Honorowego Obywatela Mrągowa Nauki społeczne

Mrągowo wyróżnia Profesora Witkowskiego

Prof. dr hab. Zbigniew Witkowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Mrągowa, swojego rodzinnego miasta.

Wręczenie tytułu odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta Mrągowa.

– Pan profesor to osoba niezwykle zasłużona dla nauki polskiej, to jeden z najwybitniejszych polskich prawników - konstytucjonalistów. Zawsze podkreśla skąd pochodzi, przez co jest wspaniałym ambasadorem Mrągowa – powiedział Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa.

Uchwała Rady Miasta została podjęta jednogłośnie. Do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Mrągowa otrzymało 11 osób.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie.  To miasto umiłowali moi rodzice, którzy w 1948 roku zamieszkali tu i założyli rodzinę. I mimo, iż na co dzień jestem związany z Toruniem, to do Mrągowa wracam bardzo często - powiedział prof. Witkowski, odbierając tytuł.

Prof. dr hab. Zbigniew Witkowski z dyplomem Honorowego Obywatela Mrągowa
fot. Paweł Krasowski/UM Mrągowa

Prof. dr hab. Zbigniew Witkowski (ur. w 1953 r. w Mrągowie) zajmuje się polskim i porównawczym prawem konstytucyjnym ze szczególnym uwzględnieniem prawa włoskiego. Jest kierownikiem Katedry Prawa Konstytucyjnego, a od 2016 r. dziekanem Wydziału Prawa i Administracji (funkcję tę pełnił także w latach 1999-2005). Był doradcą i sekretarzem naukowym Komisji Konstytucyjnej Senatu RP I kadencji i doradcą Szefa Kancelarii Senatu RP, w latach 1999-2002 zasiadał w Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów RP w okresie rządów premiera J. Buzka (1999 -2002). W kadencji 2015-2018 oraz 2020-2023 członek Komitetu Nauk Prawnych PAN. Stypendysta Rządu Włoskiego, Senatu Republiki Włoskiej, kilkakrotnie stypendysta włoskiego MSZ, Fundacji Margrabiny J.S. Umiastowskiej oraz Fundacji Lanckorońskich działających w Rzymie. Współpracuje z Uniwersytetem LUISS Guido Carli w Rzymie oraz z uniwersytetami w Padwie, w Molise, w Perugii, w Maceracie, w Trieście, w Como (Insubria) (Włochy), w Getyndze (Niemcy), Karola w Pradze, w Brnie, w Ołomuńcu i w Pilznie (Rep. Czeska), w Bratysławie i w Koszycach ( Rep. Słowacka), we Lwowie, w Kijowie, w Czerniowcach i w Tarnopolu (Republika Ukrainy) w Alba Iulia i w Pitesti (Rumunia), w Kobe (Japonia). W 2006 r. za zasługi na polu współpracy naukowej i kulturalnej włosko-polskiej odznaczony przez Prezydenta Republiki Włoskiej Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. Autor  ponad 300 prac naukowych w tym 9 monografii poświęconych polskiemu i włoskiemu prawu konstytucyjnemu oraz 5 podręczników akademickich.

Dyskusje intelektualnej elity

Z mecenatem Lanckorońskich