Na podium ze Złotym Skalpelem
Zespół badaczy i badaczek z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza zajął trzecie miejsce w konkursie "Złoty Skalpel 2023", który organizuje czasopismo "Puls Medycyny". Liderem wyróżnionego projektu jest prof. dr hab. Jan Styczyński z Wydziału Lekarskiego.
Celem konkursu "Złoty Skalpel" jest promowanie innowatorów w ochronie zdrowia oraz wspieranie zmian poprawiających jakość opieki medycznej. W 15. edycji konkursu trzecie miejsce zajął projekt "Rozwój terapii komórkowych w onkologii dziecięcej".
Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza jest jedynym pediatrycznym ośrodkiem w Polsce Północnej, zajmującym się przeszczepianiem komórek krwiotwórczych (tzw. przeszczepianiem szpiku). Kierowani są tu pacjenci z całej północnej części kraju.
W ostatnich latach zespół Kliniki rozwija metody terapii komórkowej, takie jak terapia komórkami mezenchymalnymi, fotofereza pozaustrojowa czy terapia przeciwwirusowymi limfocytami cytotoksycznymi (lekarze ze Szpitala Jurasza jako pierwsi w Polsce z powodzeniem zastosowali terapię limfocytami przeciwwirusowymi "third-donor party").
Ponadto w maju tego roku w szpitalu Jurasza pięcioletnia dziewczynka z oporną postacią ostrej białaczki limfoblastycznej przeszła przełomową terapię CAR-T (ang. chimeric antigen receptor, czyt. kar-ti), którą wcześniej wykorzystywano głównie u pacjentów dorosłych. CAR-T jest produktem terapii zaawansowanej (ATMP, Advanced Therapy Medicinal Product), łączącej terapię komórkową, immunoterapię i terapię genową. Jest uznawana za przełomowe i największe osiągniecie terapeutyczne w hematologii i onkologii w ostatnich latach.
Jury doceniło między innymi: wprowadzenie i zastosowanie cytotoksycznych limfocytów przeciwirusowych third-party-donor EBV-CTL w terapii chłoniaka (pierwsza publikacja na świecie o zastosowaniu tabelecleucelu; Frontiers in Immunology) oraz wprowadzenie przeszczepu haploidentycznego z cyklofosfamidem poprzeszczepowym jako pierwszy ośrodek w Polsce w 2012 r. - piszą w uzasadnieniu organizatorzy konkursu.
Jury zwróciło także uwagę, że prof. Jan Styczyński wśród polskich badaczy jest współautorem największej liczby publikacji na temat zastosowania terapii CAR-T u dzieci, a także – jako jedyny transplantolog i hematolog w Polsce – dawcą komórek krwiotwórczych.