Kot kusy Kot kusy Nauki przyrodnicze

Na ratunek dzikim kotom

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala i Mariusz Smoleń, prezes Zarządu Save Wild Cats Foundation podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych działań skierowanych na ratowanie wymierających gatunków dzikich kotów.

Podpisanie listu odbyło się w obecności członka zarządu fundacji i pracownika Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK dr Natalii Osten-Sacken, kanclerza dr Tomasza Jędrzejewskiego i zastępcy kanclerza mgr Marcina Maksima.

Dr Natalia Osten-Sacken i rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala

W planach jest powstanie ośrodka, który będzie prowadzony przez fundację, a pracownicy i studenci weterynarii będą mogli z niego korzystać w celach naukowo-dydaktycznych i badawczo-klinicznych. Unikatowość zwierząt, które będą przebywać w ośrodku, otworzy ponadto przed uczelnią nowe możliwości nawiązywania międzynarodowych kontaktów akademickich. Ośrodek ma być także dostępny dla zwiedzających; wyjątkowe, nieznane szerzej gatunki kotów będzie można odwiedzać siedem dni w tygodniu. To z kolei może stać się niezwykłą atrakcją turystyczną miasta w skali kraju czy nawet Europy.

Celem działań podejmowanych przez Save Wild Cats Foundation jest ochrona ginących gatunków dzikich kotów. Fundacja wspiera badania dotyczące rozrodu tych zwierząt, rozwija i popularyzuje felinoterapię, a także realizuje badania nad dobrostanem zwierząt. Fundacja prowadzi ośrodek zachowawczy w Indonezji dla bardzo rzadkich gatunków kotów, które przeprowadzą się do ośrodka toruńskiego, gdy będzie gotowy. Planowane jest sprowadzenie do Torunia większości rzadkich gatunków kotów, w tym na przykład nadrzewnego lamparcika marmurkowego czy – mylnie uznanego za wymarłego – kota kusego, prowadzącego półwodny tryb życia.

Strona fundacji: https://ratujmydzikiekoty.pl/o-fundacji/

Prof. Martin Kramer doktorem honoris causa UMK