Nagroda im. E. Lipińskiego dla ekonomisty z UMK
Książka prof. dr. hab. Mirosława Bochenka "Nicolaus Copernicus versus Thomas Gresham. Dispute over the authorship of the law of inferior money" otrzymała Nagrodę im. prof. Edwarda Lipińskiego, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Naukowe UMK w serii upamiętniającej dokonania Mikołaja Kopernika.
Nagroda im. Lipińskiego jest przyznawana corocznie od 1992 roku przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne za książkę wnoszącą nowe wartości do dorobku teorii ekonomii. Jury bierze pod uwagę publikacje wydane w ciągu dwóch ostatnich lat.
W tym roku laureatem konkursu został prof. dr hab. Mirosław Bochenek z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, który w 2023 roku wydał książkę na temat ekonomicznych koncepcji Mikołaja Kopernika. Autor opisuje spuściznę słynnego torunianina, który także w dziedzinie ekonomii znacząco wyprzedził swoją epokę, przedstawiając m.in. przełomową koncepcję, jaką jest kruszcowa teoria pieniądza Prof. Bochenek w swoim opracowaniu przedstawia ewolucję formułowania jednego z najstarszych praw ekonomii - wypierania z obiegu pieniądza lepszego przez gorszy. Głównym celem publikacji jest ustalenie, komu należy przypisać autorstwo tej teorii: Mikołajowi Kopernikowi czy Thomasowi Greshamowi.
Książka ukazała się w dwóch wersjach językowych: angielskiej ("Nicolaus Copernicus versus Thomas Gresham. Dispute over the authorship of the law of inferior money"), która została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, i polskiej ("Mikołaj Kopernik czy Thomas Gresham? O historii i dyspucie wokół prawa gorszego pieniądza"). Warto również wspomnieć, że o swoich ustaleniach na temat omówionego w tej książce prawa prof. Bochenek wygłosił referaty podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu, Krakowie i Olsztynie.
Opracowanie zostało opublikowane w serii "Nicolaus Copernicus", zbiorze monografii wydanych lub wznowionych z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, którą świętowano w 2023 roku. W jej ramach ukazały się publikacje, których przedmiotem jest zarówno biografia patrona naszego Uniwersytetu, jak również jego spuścizna.
Prof. dr hab. Mirosław Bochenek ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Obrotu Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w Krakowie w 1988 r. Tego samego roku został zatrudniony w Katedrze Ekonomii Akademii Rolniczej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) w Szczecinie. W latach 1990−1996 odbył miesięczny staż w Landwirtschaftskammer Schleswig-Holstein, sześciomiesięczny pobyt naukowy w Universität Wien oraz dziewięciomiesięczne studia na Universität Zürich. W 1998 r. na Wydziale Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Krakowie obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. W 1999 r. rozpoczął pracę w Katedrze Ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2009 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na WNEiZ UMK w Toruniu. W 2012 r. awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK, a w 2022 otrzymał nominację profesorską z rąk prezydenta RP.
Obszarami jego zainteresowań naukowych są: teoria ekonomii, historia myśli ekonomicznej oraz ekonomia nierynkowa. Wyniki prowadzonych badań prezentował podczas 77 konferencji i seminariów naukowych oraz zamieścił w swoich publikacjach. Bibliografia jego prac obejmuje 142 pozycje, w tym 14 książek własnych, tj.: Problem racjonalności w polskiej myśli ekonomicznej (1999), Szkice o ekonomii i ekonomistach (2004), Prekursorzy ekonomii matematycznej w Polsce (2008), Władysław Marian Zawadzki i jego dzieło (2009), Studia varia o ekonomii i ekonomistach (2010), Historia rozwoju ekonomii (6 tomów, 2016), Istota i miejsce kategorii wartości w teorii ekonomii – ewolucja poglądów (2021), Mikołaj Kopernik czy Thomas Gresham? O historii i dyspucie wokół prawa gorszego pieniądza (2023) oraz Nicolaus Copernicus versus Thomas Gresham. Dispute over the authorship of the law of inferior money (2023).
Jest aktywnym członkiem krajowych towarzystw naukowych. Od 1988 r. należy do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (od 2021 r. pełni funkcję wiceprzewodniczący Rady Naukowej), a od 2001 r. – do Towarzystwa Naukowego w Toruniu (od 2018 r. wiceprezes).
Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę i Złotą Odznaką Honorową PTE oraz nagrodzony kilkoma nagrodami indywidualnymi i wyróżnieniami Rektora UMK.