Nauka i biznes razem w przyszłość
Działalność innowacyjna i rozwojowa w nauce, a także partnerstwo gospodarcze i badania aplikacyjne – to część zagadnień, które były przedmiotem posiedzenia Kujawsko-Pomorskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości, organizowanego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Kujawsko-Pomorska Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości została powołana w grudniu 2021 r. przez Platformę Przemysłu Przyszłości, fundację Skarbu Państwa, która analogiczne gremia tworzy w całym kraju. Zadaniem Rady jest inicjowanie działań wspierających cyfrową transformację województwa: digitalizację, obserwowanie technologicznych trendów i wychwytywanie potrzeb przedsiębiorców. Wśród jej celów jest także przekuwanie oczekiwań przedsiębiorców na niezbędne działania po stronie agend rządowych i samorządowych. W skład Rady weszli przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy z naszego województwa.
Rada spotykała się dotychczas dwukrotnie: na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku.
Pierwsze spotkanie w Toruniu odbyło się w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W czasie posiedzenia prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym poruszył temat działalności innowacyjnej i rozwojowej w nauce; Justyna Łaskowska, dyrektorka Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK opowiedziała o praktyce Uniwersytetu w łączeniu nauki z biznesem, a prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK przybliżył kwestię partnerstwa gospodarczego i badań aplikacyjnych z perspektywy ICNT.
Mowa była również o roli Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technicznego im. prof. Jana Czochralskiego (Michał Korolko, prezes zarządu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA), roli Kujawsko-Pomorskiej Rady Rozwoju Przemysłu Przyszłości (Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, przewodniczący KPRRPP), a także roli Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (Adrian Jasik, Michał Budny, przedstawiciele FPPP).
Spotkaniu towarzyszyło szkolenie dla naukowców prowadzone przez ekspertów specjalizujących się w przygotowaniu oraz ocenie wniosków do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.