Alina Jaworska, nowa prezes zarządu spółki Startova.pl ma wieloletnie doświadczenie w sektorze projektów badawczo-rozwojowych i nowych technologii Zdjęcie portretowe Aliny Jaworskiej Życie kampusu

Startova.pl z nową prezes

Startova.pl, czyli spółka celowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, powołana do wspierania komercjalizacji projektów badawczo-rozwojowych, ma nową prezes zarządu. 1 marca 2023 r. została nią Alina Jaworska, która zastąpiła na stanowisku dr Marlenę Krohn.

Startova.pl to miejsce na mapie akademickiego i biznesowego ekosystemu Torunia, które odpowiada za kreowanie i powoływanie do życia uczelnianych spin-offów, czyli start-upów o podłożu głęboko naukowym. Misją Startovej jest pobudzanie przedsiębiorczości
u naukowców i wspieranie ich na każdym polu biznesowej aktywności – od modeli biznesowych i walidacji pomysłu, przez operacyjne prowadzenie spółki, po pozyskiwanie inwestycji i grantów badawczych.

Od 2021 r. spółką kierowała dr Marlena Krohn. – Dziękuję dotychczasowej prezes za dwa lata wspólnej pracy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości akademickiej na naszym Uniwersytecie – mówi prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym. – Dziękuję za trud włożony w uporządkowanie spraw spółki i naszych spin-offów,
za niezwykle ciekawe pomysły, za wysiłek wiązania naszych start-upów z biznesem i za dobry wynik finansowy Startovej.pl.

Nowa prezes za cel stawia sobie aktywizację środowiska akademickiego w obszarze współpracy z biznesem oraz udzielania wsparcia dla projektów z potencjałem komercyjnym.

– Dostrzegam potrzebę zwiększenia realizacji projektów B+R w formule "problem driven research", badań ukierunkowanych na rozwiązywanie realnych potrzeb rynku i biznesu - mówi Alina Jaworska.

– Będę dążyć do tego, by środowisko naukowe lepiej odczytywało lokalne i globalne potrzeby, a otoczenie biznesowe miało lepszy dostęp do zasobów intelektualnych Uniwersytetu. Dlatego niezbędne jest również usprawnienie procesów komercjalizacji wyników badań powstających na UMK oraz stworzenie takich mechanizmów inwestycyjnych, które pomogą kreować i skalować uczelniane spin-offy.  Wraz z Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii tworzymy spójne środowisko innowacji UMK, w szczególności w zakresie współpracy z firmami i transferu technologii.

Alina Jaworska to absolwentka UMK z tytułem Executive MBA Polskiej Akademii Nauk. Posiada wieloletnie, kierownicze doświadczenie w sektorze projektów badawczo-rozwojowych i nowych technologii. Była odpowiedzialna za pozyskiwanie funduszy i dotacji, relacje inwestorskie oraz wdrażanie projektów technologicznych na rynek. Współtworzyła polski ekosystem startupowy, w tym nadzorowała pierwszą w Polsce kampanię crowdfundingu udziałowego przekraczającego milion złotych. Wielokrotnie występowała na największych konferencjach i targach technologicznych, w tym m.in.: TechCrunch Disrupt (USA), Computex (Tajwan), StartSummit (Szwajcaria), CeBIT (Niemcy). Wspiera inicjatywy kobiet w IT. Łączy zorientowaną na efekt zwinną startupową filozofię pracy z warsztatem metodyczno-naukowym.

Startova.pl, czyli spółka celowa UMK, została utworzona w 2014 r. w celu komercjalizacji pośredniej wyników badań, czyli powoływania wspólnie z naukowcami spółek spin-off, których zadaniem jest rozwój projektów badawczo-rozwojowych, a następnie wdrożenie na rynek ich wyników w postaci usług bądź produktów. W Startovej.pl znajdują się obecnie 23 spółki typu spin-off, specjalizujące się w różnorodnej tematyce. W ciągu 9 lat działalności Startova.pl skomercjalizowano udziały 11 spółek, zrealizowano 17 projektów unijnych oraz nawiązano współpracę z wieloma przedsiębiorstwami i instytucjami naukowymi.

Wystartuj z biznesem

Innowacje dla środowiska