Naukowy dobry START
Dr inż. Ewelina Pijewska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymała prestiżowe stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Granty przyznawane są wybitnym młodym uczonym na początku kariery naukowej, którzy mają udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badawczej.
Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Na realizację stypendiów w ramach programu START Fundacja przeznacza corocznie do 4,5 mln zł.
W gronie stu nagrodzonych w tym roku osób znalazła się dr inż. Ewelina Pijewska. W swojej pracy naukowej stypendystka z UMK zajmuje się badaniem oka w Katedrze Biofotoniki i Inżynierii Optycznej (WFAiIS). Od kilku lat głównym przedmiotem jej zainteresowań jest rozwój metod optycznej tomografii koherencyjnej z wykorzystaniem informacji fazowej prążków spektralnych. Służą one m.in. badaniu krążenia krwi w oku ludzkim, bezpośrednio wpływającego na metabolizm oka. We współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Davis bada reakcję komórek nerwowych siatkówki oka w odpowiedzi na bodziec świetlny. Pośrednie śledzenie zmian strukturalnych oka w wyniku działania światła wiąże się z przewodnictwem elektrycznym komórek nerwowych biorących udział w procesie widzenia.
Nasze działania wpisują się w rozwój metod i zrozumienie procesów zachodzących w oku, co z każdym krokiem zbliża nas do skuteczniejszego diagnozowania wczesnych etapów chorób oczu. Już dzisiaj jesteśmy w stanie badać pacjentów objętych nowoczesnymi terapiami genowymi i obserwować zmiany zachodzące w ich siatkówce oka i sposobie działania fotoreceptorów – wyjaśnia dr Pijewska.
Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Co do zasady mogą się o nie obiegać młodzi naukowcy do 30. roku życia. Dorobek kandydatów – udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych – jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Formalnie poprawne wnioski najpierw ocenia panel ekspercki, który najlepsze kandydatury kieruje do recenzji. Każdemu wnioskowi zakwalifikowanemu do tego etapu przygląda się kolejnych trzech recenzentów. Na podstawie opinii zebranych na poszczególnych etapach oceny merytorycznej wyboru laureatów dokonuje Zarząd Fundacji. Decyzja Zarządu zatwierdzana jest przez Radę Fundacji.