Symbolicznego otwarcia brukselskiego biura dokonali Daniel Mouchard-Zay, nowo mianowany przewodniczący konsorcjum YUFE oraz jego poprzedniczka na tym stanowisku Rianne Letschert Życie kampusu

Nowe otwarcie YUFE

Young Universities for the Future of Europe, sojusz uczelni współtworzony przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, uruchomił biuro w Brukseli. To wynik przekształcania konsorcjum, zaczynającego swe istnienie jako projekt, w stowarzyszenie, które wychodzi poza swoje wcześniejsze ramy.

W otwarciu biura wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki instytucji członkowskich YUFE oraz Komisji Europejskiej. UMK na otwarciu reprezentowała prorektorka ds. kontaktów międzynarodowych dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK.

W przemówieniach powitalnych Daniel Mouchard-Zay, rektor Sorbonne Nouvelle  i nowo mianowany przewodniczący YUFE, podkreślił rolę współpracy w kształtowaniu przyszłości szkolnictwa wyższego w Europie.

Szczególnie w czasach polaryzacji politycznej, niepokojów społecznych i wojen na granicach Europy, ważne jest, abyśmy wspólnie stworzyli jasną i pełną nadziei przyszłość dla młodego pokolenia Europy – mówił Mouchard-Zay.

Ioana Dewandeler, specjalistka ds. polityki szkolnictwa wyższego w Komisji Europejskiej wyraziła swoje silne poparcie dla europejskich sojuszy uniwersyteckich, takich jak YUFE, i podkreśliła transformacyjną siłę tej inicjatywy. Maria-Valerie Schegk, sekretarz generalna YUFE, spoglądając wstecz na osiągnięcia dokonane w ciągu pięciu lat od rozpoczęcia działalności, podzieliła się natomiast swoim entuzjazmem wobec postępów sojuszu.

fot. Nadesłane

Przy okazji spotkania odbyło się również posiedzenie Rady Strategicznej YUFE, na którym przedstawiciele różnych grup, w tym Student Forum, omawiali kluczowe inicjatywy oraz przyszłe priorytety.

Otwarcie nowego biura w Brukseli i zmiana przywództwa oraz uzyskanie osobowości prawnej stanowią dla YUFE nowy rozdział. Transformacja w stowarzyszenie na prawie belgijskim, to sposób na zapewnienie ciągłości działalności i pogłębienie współpracy między partnerskimi uniwersytetami. Sprzyja temu również powołanie zespołu pracującego w stolicy Unii Europejskiej.

O przyszłości Uniwersytetów Europejskich

Uniwersytet społecznie zaangażowany

YUFE z nową osobowością

Współpraca bez granic