Program konferencji wypełniony był panelami, dyskusjami i prezentacjami na temat dobrych praktyk, a także wyzwań, przed którymi stają polskie instytucje szkolnictwa wyższego zaangażowane w międzynarodowe sojusze Życie kampusu

O przyszłości Uniwersytetów Europejskich

Wyzwaniom stojącym przed europejskimi sojuszami i wymianie dobrych praktyk poświęcona  była II Konferencja Uniwersytetów Europejskich, która w pierwszym tygodniu września odbyła się w Krakowie. W gronie ekspertów nie zabrakło osób reprezentujących UMK.

Na wydarzeniu w Krakowie spotkali się przedstawiciele i przedstawicielki uczelni wyższych znajdujących się w międzynarodowych konsorcjach. Konferencja odbyła się pod hasłem "Uniwersytety Europejskie – sojusze przyszłości", a w jej trakcie skupiono się przede wszystkich na kwestiach międzynarodowej współpracy. Spotkanie zorganizowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności.

W konferencji udział wzięli prof. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. Patrycja Matusz, prorektorka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocniczka ministra nauki ds. europejskich oraz prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej. Potrzeba mówienia o szkolnictwie wyższym i pomyśle na rozwój inicjatywy Uniwersytetów Europejskich w trakcie zbliżającego się okresu prezydencji była wielokrotnie podkreślana.

Dla szkół wyższych to czas wprowadzenia naszych pomysłów, wizji ale też trosk dotyczących tych obszarów. Ważny jest głos sojuszy i naszych uniwersytetów. Finansowanie badań w ramach sojuszy musi wybrzmieć w ramach naszej prezydencji – mówiła prof. Patrycja Matusz.

UMK obecny był na czterech sesjach, a wyzwania i rozwiązania wypracowywane w sojuszu Young Universities for the Future of Europe (YUFE), który współtworzy nasz Uniwersytet, omawiane były w trzech panelach.

Reprezentacja UMK (na zdj. od lewej): Magdalena Szwajda i Anna Kuczborska z Działu Promocji i Komunikacji, prof. Magdalena Barwiołek, prorektorka UMK ds. kontaktów międzynarodowych i Karol Mojkowski, kierownik Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.

O przyszłości inicjatywy i krokach, jakie w związku z wizją długofalową Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu podjął wraz z partnerami w YUFE, mówiła prof. Magdalena Barwiołek, prorektorka UMK ds. kontaktów międzynarodowych.

Otwieramy biuro w Brukseli, nie wiedząc jakie będzie finansowanie z UE. Chcemy wyprzedzić niepewności. Jesteśmy w procesie uzyskiwania statusu stowarzyszenia, aby móc pozyskiwać fundusze międzynarodowe i to jest nasz cel. Osobowość prawna pozwoli nam na lobbowanie oraz staranie się o finansowanie nie tylko w obszarze edukacji, ale również badań i innowacji – tłumaczyła prof. Barwiołek.

Głos na temat wyzwań zabrał również prof. Dominik Antonowicz z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK, który poruszył kwestie dyplomu europejskiego, a także konieczności określenia stanowiska rządu w sprawie umiędzynaradawiania nauki polskiej. O zaangażowaniu pracowniczek i pracowników w działalność konsorcjum rozmawiał Karol Mojkowski, kierownik Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej, a o potrzebie komunikowania tej inicjatywy i wewnątrz, i na zewnątrz mówiła Anna Kuczborska z Działu Promocji i Komunikacji. Magdalena Szwajda z Działu Promocji i Komunikacji reprezentowała UMK oraz Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom", w którego zarządzie zasiada.

Na konferencji zapowiedziano również organizację cyklicznych webinariów, które mają stać się platformą do dalszej wymiany doświadczeń i upowszechniania sprawdzonych rozwiązań. Zaprezentowano także publikację zawierającą opisy wszystkich polskich uczelni współtworzących sojusze (dostępna również online na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji). Wnioski z dyskusji zostaną zawarte w dokumencie przedstawiającym kluczowe postulaty polskiego środowiska naukowego, który będzie mógł być prezentowany Unii Europejskiej.

Uniwersytety Europejskie w liczbach:

* 64 międzynarodowe konsorcja

* ponad 560 instytucji szkolnictwa wyższego z całej Europy

* 32 polskie uczelnie w 30 sojuszach, w tym 9 nowych od 2024 r.

Uniwersytet społecznie zaangażowany

Poradnie studenckie rozwijają skrzydła