Od Kopernika do kwantowej grawitacji
Czy odkrycia Mikołaja Kopernika mają wpływ na badania współczesnych fizyków? Podczas Debaty Kopernikańskiej, która odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:00 w Muzeum Okręgowym w Toruniu, porozmawiają o tym eksperci: prof. Andrzej Dragan, prof. Andrzej Niedzielski, prof. Jarosław Włodarczyk i prof. Aleksander Wolszczan.
Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich, które jest organizatorem wydarzenia, to jednostka badająca życie i działalność Mikołaja Kopernika z uwzględnieniem jego wpływu na naukę w Polsce i na świecie. Impulsem do jego powstania była organizacja Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku, w wyniku czego Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie podjęły decyzję o utworzeniu międzyuczelnianej komórki zajmującej się szerzeniem wiedzy o słynnym astronomie.
Podczas Debaty Kopernikańskiej pt. "Od Kopernika do kwantowej grawitacji" wybitni uczeni będą dyskutować o kluczowych momentach w badaniach wszechświata. Prześledzą drogę od heliocentrycznej wizji świata według Mikołaja Kopernika po najnowsze koncepcje mechaniki kwantowej i teorii grawitacji. Inspiracją do rozmów będą idee zawarte w "De revolutionibus", które prowadzą do najnowszych odkryć w astronomii i fizyce: badania planet pozasłonecznych, pomiarów kosmicznych odległości oraz prób połączenia teorii mikro- i makroświata w spójną całość.
W spotkaniu weźmie udział czterech prelegentów:
- prof. dr hab. Andrzej Dragan (Uniwersytet Warszawski) – fizyk teoretyk, artysta i popularyzator nauki, specjalista od łączenia teorii względności z teorią kwantową;
- prof. dr hab. Andrzej Niedzielski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – ekspert w badaniach nad planetami pozasłonecznymi i ewolucją gwiazd;
- prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk (Polska Akademia Nauk) – historyk astronomii i redaktor serii "Studia Copernicana";
- prof. dr hab. Aleksander Wolszczan (Pensylvania State University) – odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, wybitny astronom i astrofizyk.
Debata będzie transmitowana na żywo na stronie YouTube UMK TV:
"Od Kopernika do kwantowej grawitacji" to pierwsze spotkanie z cyklu Debat Kopernikańskich w Toruniu. 28 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się dyskusja na temat "Czym jest to, co zwiemy nauką?", w której udział wzięli prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Sebastian Szybka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Wojciech Sady z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Trzecia debata w tym cyklu zostanie zorganizowana przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.