Na stole przykrytym zielonym obrusem leżą tuby z sygnetem UMK. W tle siedzą doktoranci w togach i biretach. Nauki ścisłe

Od przemysłu do doktoratu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się w gronie podmiotów realizujących ministerialny program "Doktorat wdrożeniowy". W szóstym naborze do finansowania rekomendowano cztery projekty z UMK.

Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora. Jest przeznaczona dla osób, które – zamierzając rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią. Wyniki prowadzonej przez doktorantów i doktorantki działalności naukowej mogą być wówczas wdrażane w przedsiębiorstwach, w których pracują.

Na liście zakwalifikowanych w programie wniosków znalazły się:

1. projekt "Novel approaches to EEG neurofeedback" w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie informatyka. Podmiotem współpracującym jest Atos Poland Global Services;
  2. projekt "Fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne czynniki wpływające na funkcjonowanie bezwodnego tłuszczu mlecznego (AMF) w procesie otrzymywania masła" w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne. Podmiotem współpracującym jest Polmlek Grudziądz sp. z o.o.;
  3. projekt "Innowacyjna metoda wspomagania priorytetyzacji i optymalizacji portfela projektów IT oparta na wielokryterialnej analizie danych wspieranej przez rozwiązania głębokiego uczenia" w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Podmiotem współpracującym jest Atos Poland R&D sp. z o.o.;
  4. projekt "Opracowanie metodyki programowania kluczowych wskaźników aktywności w projektach IT z wykorzystaniem uczenia maszynowego" w dziedzinie nauk społecznych w dwóch dyscyplinach: nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomia i finanse. Podmiotem współpracującym jest Atos Poland R&D sp. z o.o.

Uczestnicy programu "Doktorat wdrożeniowy" pracują pod opieką dwóch opiekunów - naukowego i przemysłowego. Przygotowywana rozprawa doktorska ma na celu usprawnienie działanie przedsiębiorstwa. Osoby, których projekty zostały zakwalifikowane, otrzymają stypendia z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przed przeprowadzeniem oceny śródokresowej kwota stypendium będzie wynosiła 3450 zł, a po ocenie - 4450 zł.

Pełna lista rankingowa

Sztuka po horyzont

Artykuł zawiera galerię

UMK w prestiżowym rankingu