Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest OTWARTOŚĆ Młodzi ludzie stoją w różowych koszulkach Życie kampusu

Otwarcie o Festiwalu

— Redakcja
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj

Od 20 do 22 kwietnia potrwa 22. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. W programie tegorocznej edycji, której hasłem przewodnim jest OTWARTOŚĆ, znajdzie się ponad 130 imprez.

To już tradycja, że każdego roku Toruń na kilka dni staje się stolicą nauki i sztuki. Społeczność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz pracownicy lokalnych instytucji kultury i nauki w przystępny oraz atrakcyjny sposób prezentują swoje osiągnięcia, przybliżają dyscypliny, którymi się zajmują i aktualne tematy badawcze. Naukowe święto to również okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych – laboratoriów, muzealnych magazynów, pracowni artystów oraz na zaplecza firm i instytucji.

Co, gdzie, kiedy?

22. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się w sobotę 20 kwietnia i potrwa do poniedziałku 22 kwietnia. Pełny program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej festiwalu.

Udział we wszystkich festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na część z nich jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dotyczy to przede wszystkim wydarzeń, na których obowiązuje limit miejsc. To różnego rodzaju warsztaty, kameralne pokazy i spotkania. Zapisać się można poprzez stronę Festiwalu – zostały jeszcze miejsca na niektóre z imprez.

Popularnonaukowe święto tradycyjnie już ma swój motyw bądź hasło przewodnie nawiązujące do aktualnych tematów badawczych i wydarzeń na świecie. W poprzednich latach były to m.in. czas i przestrzeń, energia, rzeka Wisła, ostatnia edycja upłynęła natomiast pod znakiem Mikołaja Kopernika w związku z 550. rocznicą urodzin astronoma. 22. Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki w 2024 roku będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ.

Hasło to właściwie oddaje ideę Festiwalu już od jego pierwszej edycji. Każdego roku pokazujemy, że budowanie dobrych relacji – w badaniach, pracy naukowej, społeczności akademickiej, współpracy z miejskimi instytucjami, a przede wszystkim z uczestnikami i uczestniczkami festiwalowych wydarzeń – musi opierać się na szeroko rozumianej OTWARTOŚCI – mówi Bartłomiej Oleszek, kierownik Działu Promocji i Komunikacji UMK oraz członek Rady Programowej TFNiS. – Pokazujemy OTWARTOŚĆ nauki i sztuki, OTWARTOŚĆ naszych naukowców i naukowczyń gotowych do kreowania nowych idei i metod badań, a także podejmowania wyzwań, które wskazuje współczesny świat i kierunek jego zmian. OTWIERAMY drzwi naszego Uniwersytetu, zapraszając uczestników i uczestniczki festiwalowych wydarzeń, równie OTWARTYCH na przyjęcie sporej dawki wiedzy z zakresu nauki i sztuki. Jesteśmy także OTWARCI na miasto – wychodzimy poza mury uczelni, lokując szereg wydarzeń w przestrzeniach licznych toruńskich instytucji, a także samego Torunia.

Festiwalowe imprezy kierowane są do uczestników i uczestniczek w każdym wieku, biorących udział w wydarzeniach solo, rodzinnie bądź grupowo.

Mapa festiwalowych wydarzeń

W trakcie przygotowań do organizacji jubileuszowej XX edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Rada Programowa przeprowadziła konsultacje oraz zleciła badania ankietowe wśród organizatorów wydarzeń, uwzględniając opinie odbiorców. Na podstawie zebranych wyników wypracowano unikalną formułę Festiwalu, złożoną z bloków tematycznych, które – by uniknąć rozproszenia – skupione są w kilku strefach. Tak też będzie i w tym roku. 22. Festiwal będzie zlokalizowany w pięciu strefach: kampusie akademickim na Bielanach (poniedziałek 22 kwietnia), Podgórzu (sobota 20 kwietnia), Starówce (sobota i niedziela 20 i 21 kwietnia), Wydziale Sztuk Pięknych (sobota-poniedziałek, 20-22 kwietnia) oraz Młynie Wiedzy i Kultury (niedziela 21 kwietnia), której gospodarzem jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W ramach stref zaprezentowane zostaną bloki tematyczne – w każdym z nich znajdziemy imprezy powiązane poruszanymi zagadnieniami oraz formą.

Czego możemy się spodziewać?

W sobotę w pierwszej ze stref, czyli na Starówce, odbędzie się "Piknik popularnonaukowy". W centrum historycznego miasta stanie namiot, w którym naukowe atrakcje czekają na odbiorców ze wszystkich grup wiekowych. Wydarzenie ma charakter ciągły, co oznacza, że można do niego dołączyć w dowolnej chwili.

"Jaskinia mądrości" będzie miejscem klasycznych akademickich wykładów, a festiwalową salą wykładową będzie Sala Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, gdzie będzie można wysłuchać inspirujących prelekcji dotyczących aktualnych zagadnień społecznych.

Tradycyjnie już za mocny festiwalowy akcent odpowiadają historycy, którzy przygotowali "Niezłą historię!". Dzięki ich pomysłowości i kreatywności będzie można przenieść się w czasie do Torunia z lat 20. XX wieku. Przy ul. Franciszkańskiej, w pobliżu dawnej miejskiej gazowni, pojawią się postaci zamieszkujące gród Kopernika przed stu laty – bogaty fabrykant, szacowny urzędnik, przystojni żołnierze, zaradni rzemieślnicy, przedsiębiorczy fotograf, weseli muzykanci i uliczne urwisy. 

Chętni mogą się także wybrać na wycieczkę śladami ciekawych torunian – w trakcie edukacyjnej gry poznają naukowe, polityczne, etnograficzne oraz podróżnicze dokonania znanych i mniej znanych postaci z naszego miasta.

Także w sobotę toruńskie muzea odkryją przed gośćmi to, co mają najcenniejsze – pokażą zbiory oraz podzielą się ekspercką wiedzą. W planach Muzeum Etnograficznego i Muzeum Okręgowego są warsztaty, spotkania i wykłady adresowane do wszystkich grup odbiorców.

W programie tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki znalazło się ponad 130 imprez fot. Andrzej Romański

Ciekawie zapowiadają się też imprezy organizowane przez Centrum Kultury "Dwór Artusa" w Domu Muz na Podgórzu. W sobotnie południe i popołudnie można wybrać się na plastyczną wycieczkę na Bliski Wschód, stworzyć kolaż z doświadczeń lub zrelaksować się na świeżym powietrzu, dzieląc się swoimi pasjami. Z kolei Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zaprasza na artystyczne warsztaty, na których będzie można poeksperymentować z malarskimi technikami, stworzyć plemienne maski, magiczne wisiory, a nawet mobilne tipi.

Serię warsztatów "otwartych na sztukę" proponują także akademiccy artyści, konserwatorzy i teoretycy sztuki. W pracowniach i salach wykładowych Wydziału Sztuk Pięknych przybliżą uczestnikom wiele wymiarów sztuki, uwrażliwią na dzieła, a także rozwiną umiejętności artystyczne i wyobraźnię. Ich oferta jest bardzo bogata oraz różnorodna – zaplanowali imprezy w każdy dzień Festiwalu.

Muzyczne otwarcie

Oficjalną inaugurację Festiwalu zaplanowano na sobotni wieczór. W Auli UMK odbędzie się spektakl operetkowo-musicalowy "Błękitny Zamek", skomponowany przez Romana Czubatego do libretta Krystyny Ślaskiej i Barbary Wachowicz na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery o tym samym tytule. Przed publicznością wystąpią młodzi artyści z Akademii Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Bohaterką muzycznej historii jest 29-letnia Joanna Stirling, singielka, która nigdy nie była zakochana. Mieszka z apodyktyczną matką i wścibską ciotką, a jedyne pocieszenie znajduje w "zakazanych" książkach Johna Fostera i marzeniach o Błękitnym Zamku – miejscu, w którym spełniają się wszystkie jej pragnienia i gdzie może w pełni być sobą. Po otrzymaniu szokującej wiadomości od lekarza otwarcie buntuje się przeciwko nieznośnej rodzinie i odkrywa nowy, zaskakujący świat pełen miłości i przeżyć wykraczających poza jej dotychczasowe wyobrażenia.

operetka
Spektakl operetkowo-musicalowy odbędzie się w Auli UMK
fot. Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki. Zdecydowana większość już się rozeszła, jednak niewielka pula będzie jeszcze do odebrania bezpośrednio przed imprezą w Auli UMK.

Festiwalowa niedziela

Naukowe nowinki i ciekawostki będzie można odnaleźć w bloku "Medycyna i nasze życie". Lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkryją świat medycyny oraz jej wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie – współcześnie i w przeszłości. Przygotowane przez nich wykłady w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego pozwolą zgłębić różnorodne aspekty zdrowia i leczenia.

Matematyka jest wszędzie wokół nas – dowodzą badacze i badaczki z Wydziału Matematyki i Informatyki. Festiwalowiczów wprowadzą w świat matematycznych gier, zadań i zagadek. Pokażą, że matematyka rzeczywiście zasługuje na miano Królowej Nauk. Piknik, gry, łamigłówki i wykłady odbędą się na Wydziale Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina 12/18.

Tradycyjnie już duża część festiwalowych imprez kierowana jest do najmłodszej publiczności fot. Andrzej Romański

Tradycyjnie już w przygotowanie oferty TFNiS włączyło się Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Podczas pikniku będzie można dowiedzieć się m.in. nad czym pracują współcześni naukowcy. Ponadto uczestnicy i uczestniczki wydarzenia będą mieli szansę poznać przełomowe wynalazki z wieków poprzednich, które także teraz mają ogromne znaczenie dla świata.

W niedzielny wieczór warto wrócić do Ratusza Staromiejskiego, gdzie zaplanowano debatę o polszczyźnie z udziałem publiczności.

W ostatnim czasie przybrała na sile publiczna dyskusja o feminatywach i innych zmianach czyniących polszczyznę językiem coraz lepiej zaznaczającym obecność w komunikacji różnych grup społecznych. Zmiany konwencji językowych oraz nowe formy wzbudzają jednak wiele emocji i rodzą problemy natury poprawnościowej – tłumaczą pomysłodawcy debaty "Porozmawiajmy z chirurżką o prezydentce elektce".

Wątpliwości co do użycia nazw żeńskich postarają się rozwiać zaproszeni do udziału w debacie językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Marek Łaziński oraz dr Agata Hącia. Debatę poprowadzi dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego. Podczas spotkania będzie także możliwość zadawania pytań specjalistom oraz wyrażenia swojej opinii na temat nazw żeńskich poprzez udział w sondzie językowej.

Festiwalowy kampus

Do miasteczka akademickiego zapraszają prawnicy, teolodzy, psychologowie, medioznawcy oraz historycy. Poniedziałkowe imprezy kierowane są w głównej mierze do zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych – razem ze swoimi nauczycielami i nauczycielkami będą mogły zgłębiać tajniki wielu dziedzin nauki.

Na Bielanach mile widziani są również dorośli odbiorcy. Przewidziano dla nich serię spotkań, wykładów i warsztatów, na które nie obowiązują zapisy. Będzie można m.in. dowiedzieć się, kogo będą rozjeżdżały samochody przyszłości oraz jak wykorzystać osiągnięcia naukowe z psychologii i neuronauki w edukacji matematycznej. Uczestnicy i uczestniczki porozmawiają o praktyce równościowej platformy Netflix i o tym, gdzie Polak może płacić swoje podatki. Wezmą też udział w warsztatach pisania prywatnego aktu oskarżenia oraz sprawdzą się w japońskiej sztuce temari. Z pełną ofertą można zapoznać się TUTAJ

Zasady udostępniania treści
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj

Powiązane artykuły

Nowa Hanza z naukowym akcentem

Artykuł zawiera galerię

Noc pełna nauki

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Dekada w Młynie

Program Festiwalu dostępny w sieci


Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.