Pamięci prof. Basińskiego
"Od chemii koloidów do nowoczesnych metod dostarczania związków aktywnych" – to temat XXVII Wykładu im. Profesora Antoniego Basińskiego, który 24 kwietnia o godz. 11:00 wygłosi prof. dr hab. Izabela Nowak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczyste doroczne prelekcje ku pamięci twórcy toruńskiej chemii organizuje Wydział Chemii UMK.
W ramach tegorocznego wykładu prof. Izabela Nowak wygłosi prelekcję, podczas której poruszy m.in. kwestię nanocząstek lipidowych wykorzystywanych w medycynie i chemii kosmetycznej.
Nanocząstki lipidowe są obecnie jednym z najnowszych i najskuteczniejszych systemów dostarczania leków. Są zdolne m.in. do zwiększenia penetracji składników aktywnych w głąb skóry. Ich potencjał w zakresie przenoszenia i uwalniania składników aktywnych w głębszych warstwach skóry doprowadził do obiecujących perspektyw dla produktów leczniczych i dermokosmetycznych. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i właściwości aplikacyjne nanocząstki lipidowe stały się częstym przedmiotem badań nad modyfikowanym uwalnianiem leków.
Wydarzenie odbędzie się w Audytorium prof. Antoniego Basińskiego na Wydziale Chemii przy ul. Gagarina 7 w Toruniu.
Prof. dr hab. Izabela Nowak jest badaczką pracującą na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z UAM związana jest od początku swojej działalności naukowej. Na ostatnim roku studiów wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie pod okiem prof. Davida A. Rice'a napisała pracę magisterską. Promotor wprowadził ją w arkana wiedzy o związkach niobu oraz zaszczepił w niej żyłkę naukowca z pasją szukającego rozwiązań wielu problemów badawczych. Na krystalizację zainteresowań naukowych bardzo duży wpływ miała także osobowość późniejszej promotorki pracy doktorskiej – prof. dr hab. Marii Ziółek (UAM).
W początkowym okresie badań w ramach pracy doktorskiej prof. Izabela Nowak zajmowała się wprowadzaniem niobu w pozycje pozaszkieletowe zeolitów, by w końcu zająć się zagadnieniami związanymi z syntezą nowych materiałów porowatych. Z kolei rozprawa habilitacyjna (nagrodzona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w 2008 r.) dotyczyła – oprócz syntezy i charakterystyki – także właściwości katalitycznych nanoporowatych materiałów przeznaczonych do procesów utleniania w fazie ciekłej.
Prowadzone przez prof. Nowak badania naukowe podzielić można na następujące grupy: analityka chemiczna przeznaczona do celów chemii kosmetycznej; potencjalne wykorzystanie nanomateriałów w procesach adsorpcyjnych, w tym do celów medycznych; katalityczna synteza wysokowartościowych chemikaliów.
Organizowanie otwartych wykładów poświęconych pamięci prof. Antoniego Basińskiego – twórcy toruńskiej chemii i rektora UMK w latach 1952-1956 – stało się już tradycją Wydziału Chemii UMK. W trakcie wcześniejszych spotkań wykłady prezentowali najwybitniejsi polscy chemicy.