Pierwsze dyplomy na weterynarii
Po jedenastu semestrach studiów pierwsi absolwenci i absolwentki weterynarii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odebrali dyplomy potwierdzające ich kwalifikacje.
Studia z zakresu weterynarii zostały uruchomione na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2018 r. Prowadzone są obecnie przez Międzyuczelniane Centrum Medycyny Weterynaryjnej, jednostkę utworzoną przez trzy główne uczelnie województwa kujawsko-pomorskiego: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Podczas uroczystości, która odbyła się 15 marca w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej, wręczono dyplomy 25 nowym lekarzom i lekarkom weterynarii. To pierwsze osoby, które ukończyły studia od czasu ich uruchomienia na UMK. Absolwenci i absolwentki złożyli uroczyste przyrzeczenie zobowiązujące ich do strzeżenia godności zawodu i sumiennego wykonywania swoich obowiązków.
Spotkanie było również okazją do tego, by wyróżnić osoby, które ukończyły studia z najlepszymi wynikami. Nagrody wręczyli dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych prof. dr hab. Justyna Rogalska oraz dyrektor Instytutu Medycyny Weterynaryjnej prof. dr hab. Jędrzej M. Jaśkowski. Pierwsze miejsce zajęły Marianna Lech i Hanna Ziemak; drugie – Anita Dąbrowska, a trzecie – Sandra Kunda, Jakub Mencel i Natalia Rutkowska. Trzy absolwentki weterynarii otrzymały również wyróżnienia za uzyskanie oceny bardzo dobrej na dyplomie. Są to Julia Cyrankiewicz, Anita Dąbrowska i Natalia Janicka.
Celem studiów weterynaryjnych prowadzonych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest wykształcenie absolwentów dobrze przygotowanych do wymagań współczesnego rynku pracy, odważnie podejmujących decyzje, uzbrojonych w szeroką, holistyczną wiedzę zawodową. Ważnym elementem edukacji jest nauczanie praktyczne, weryfikowane podczas studiów, ukierunkowane nie tylko na zwierzęta towarzyszące człowiekowi, lecz także duże zwierzęta gospodarskie i konie.
W nowym budynku Instytutu Medycyny Weterynaryjnej w Toruniu, który został otwarty w maju 2023 r., znajduje się klinika dla koni, przychodnia dla małych zwierząt domowych wyposażona w cztery sale operacyjne, stanowiska dla trzody chlewnej, bydła, kóz i owiec oraz laboratoria i sale dydaktyczne. Klinika jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, a w budynku odbywają się zajęcia dla studentów wyższych lat weterynarii. Zajęcia dla młodszych studentów odbywają się w budynkach Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz Wydziału Chemii.