Pogawędki w Lądku Zdroju
O interdyscyplinarnej konferencji w Lądku Zdroju, twórczości Michela Houellebecqa i mediatyzacji – w "Pogawędniku filozoficznym" ze swoimi gośćmi rozmawia dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK.
Podcast podzielony jest na trzy części, których wspólnym fundamentem jest konferencja pt. "Lenie, bumelanci i niebieskie ptaki" w Lądku Zdroju. Pomysłodawcą tych interdyscyplinarnych spotkań badaczy i badaczek był prof. Piotr Kowalski, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, wieloletni pracownik Instytutu Filologii Polskiej UWr, a potem Instytutu Dziennikarstwa UWr. W pierwszej części o idei konferencji opowiadają dr Małgorzata Czapiga-Klag i dr Michał Rydlewski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Do rozmów w drugiej części podcastu dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK zaprosił prof. Krystynę Modrzejewską z Uniwersytetu Opolskiego. Podczas konferencji prof. Modrzejewska przedstawiła referat dotyczący acedii u Michela Houellebecqa. Francuski pisarz, określany mianem skandalisty, jest autorem wielu książek poruszających kwestie egzystencjalne i problemy współczesnego świata. Jak przekonują rozmówcy, twórczość autora, choć niełatwa, jest z pewnością warta uwagi.
W ostatniej części gośćmi "Pogawędnika filozoficznego" są dr Michał Rydlewski i dr Dominik Lewiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. Eksperci rozmawiają o problemie mediatyzacji. Punktem wyjścia do dyskusji jest powszechna romantyzacja życia młodzieży, która polega na mediatyzacji własnego doświadczenia. To forma ucieczki przed rzeczywistością i przepuszczanie doświadczeń przez medialne filtry, jak np. wyobrażanie sobie siebie odgrywającego główną rolę w filmie. Wówczas wyobrażenie staje się bardziej realne niż rzeczywistość.
Odcinka pt. "O leniach i bumelantach (a właściwie konferencji o nich)" można posłuchać w serwisie Spotify lub na stronie https://pogawednik_filozoficzny.buzzsprout.com.