Samorząd Doktorantów UMK okazał się najlepszy w kategorii "Projekt Naukowy", w której triumfowała monografia naukową "Status Doktorantów w Ustawie 2.0" przygotowana pod redakcją mgr. Wojciecha Kiełbasińskiego i mgr. Marcina Dorochowicza Sześć osób (pięciu mężczyzn i kobieta_, stoją na scenie, trzymając statuetkę nagrodę Życie kampusu

Prodoktorancki samorząd z nagrodą

Podczas Gali PRODOK 2023 wyłoniono najbardziej prodoktoranckie inicjatywy minionego roku akademickiego. Wśród laureatów konkursu znalazł się Samorząd Doktorantów UMK.

Konkurs PRODOK jest organizowany przez Krajową Reprezentację Doktorantów. W tym roku zmieniono nieco jego formułę – do tej pory jury wskazywało najbardziej prodoktoranckie uczelnie i instytuty, tym razem rozszerzyło formułę i postanowiło uhonorować także inicjatywy doktoranckich samorządów.

PRODOK ma na celu motywowanie i uhonorowanie aktywności samorządów doktoranckich, które wykazały się istotnym działaniem wspierającym rozwój środowiska doktoranckiego – tłumaczy mgr Marcin Dorochowicz, przewodniczący Samorządu Doktorantów UMK.

Do konkursu nadesłano blisko 130 zgłoszeń. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Zabrzu, w czasie której poznaliśmy laureatów w siedmiu kategoriach. Samorząd Doktorantów UMK okazał się najlepszy w kategorii "Projekt Naukowy", w której triumfowała monografia naukową "Status Doktorantów w Ustawie 2.0" przygotowana pod redakcją mgr. Wojciecha Kiełbasińskiego i mgr. Marcina Dorochowicza, doktorantów na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK.

Nowa ustawa regulująca obszar szkolnictwa wyższego i nauki z 2018 r. spowodowała wiele zmian w funkcjonowaniu podmiotów kształcących doktorantów w Polsce. Wśród wielu korzystnych rozwiązań reforma wprowadziła również zmiany, które są dyskusyjne i problematyczne z wielu perspektyw, w tym szczególnie prawnej. Właśnie takim rozwiązaniom przyjrzeli się młodzi adepci nauki, którzy w przedmiotowych zagadnieniach dostrzegli lukę badawczą. Warto podkreślić, że książka nie opiera się jedynie na aspektach formalnoprawnych, ale szeroko opisuje także law in action. "Status doktorantów w ustawie 2.0" to publikacja ukazująca różne aspekty nowego podejścia do kształcenia i funkcjonowania doktorantów w przestrzeni uczelni wyższych. To głos autorek i autorów, którzy są doktorantami reprezentującymi różne ośrodki naukowe w Polsce - czytamy we wstępie publikacji.

Laureatami w pozostałych kategoriach zostali:

Nagrody specjalne za wielką życzliwość i wieloletnie, wszechstronne wsparcie środowiska doktoranckiego oraz budowanie atmosfery dialogu i jedności akademickiej otrzymali prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, prof. dr hab. Zbigniew Marciniak, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt oraz prof. dr hab. Jerzy Woźnicki.

Doktoranci o doktorantach

Doktorancka reprezentacja UMK