W Radzie Młodych Naukowców
Mgr Anna Andrzejewska z Katedry Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK zasiądzie w Radzie Młodych Naukowców w nadchodzącej kadencji.
Nowy skład rady – organu doradczego, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju kariery młodych badaczy – powołał 14 listopada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
VII kadencja rady upłynęła z końcem września, w kolejnej zespół RDN tworzyć będzie 21 osób: po 4 przedstawicieli nauk inżynieryjno-technicznych, nauk społecznych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu, po 2 – nauk humanistycznych, nauk rolniczych, nauk ścisłych i przyrodniczych, sztuki (w tym przedstawicielka UMK) oraz jeden reprezentant nauk teologicznych. VIII kadencja rozpoczyna się 17 listopada i potrwa do końca października 2025 roku.
Do zadań Rady należy m.in. identyfikowanie barier rozwoju kariery młodych naukowców oraz przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów jej wspomagania, przybliżanie młodym uczonym mechanizmów finansowania nauki, a także wspieranie kontaktów między środowiskiem naukowym a przedsiębiorcami zainteresowanymi wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań.
Mgr Anna Andrzejewska jest specjalistką w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej. W 2012 roku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uzyskała tytuł magistra sztuki na kierunku konserwacja dzieł sztuki ze specjalnością - konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Tematem pracy magisterskiej były asamblaże Tadeusza Kantora. Od 2017 roku zatrudniona jest w Katedrze Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej UMK w Toruniu. Obecnie jest pracownikiem Katedry i doktorantką Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Academia Copernica. Jej badania koncentrują się na problematyce konserwacji materiałów syntetycznych jako nośnika idei artystycznej we współczesnych dziełach sztuki, w ramach projektu prowadzonego pod kierunkiem: prof. dr. hab. Dariusza Markowskiego, dr hab. Joanny Kujawy, prof. UMK, oraz Research Professor Yvonne Shashoua. W latach 2020-2022 mgr Anna Andrzejewska była członkinią priorytetowych zespołów badawczych UMK: The Interdisciplinary Team for Research, Conservation and Restoration of the Cultural Heritage at Nicolaus Copernicus University (InTeR-CoRe CH NCU) oraz Emerging Field Konserwacja i Restauracja Dziedzictwa Kulturowego na UMK w Toruniu. Jej dorobek konserwatorski obejmuje publikacje i prace konserwatorskie dotyczące kilkudziesięciu obiektów zabytkowych, zarówno sztuki dawnej, jak i najnowszej. Prowadzone przez nią badania nad metodyką konserwacji i nowymi technologiami stosowanymi w procesie konserwacji stanowią istotny wkład w rozwój ochrony dzieł sztuki i dziedzictwa kulturowego. Poza pracą naukową mgr Anna Andrzejewska aktywnie uczestniczyła w działalności samorządowej. W latach 2019-2022 była delegatem Wydziału Sztuk Pięknych do Uczelnianej Rady Doktorantów UMK oraz przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Samorządu Doktorantów. Obecnie pełni funkcję przedstawiciela doktorantów w Radzie Dyscypliny Sztuki Plastyczne i Konserwacja Zabytków na Wydziale Sztuk Pięknych i rozpoczyna działalność w Radzie Młodych Naukowców.