80 miejsc do pracy, wypoczynku, wyciszenia oraz wspólnej lub indywidualnej nauki, a w tle prace studentów Wydziału Sztuk Pięknych – tak prezentuje się nowo otwarta strefa relaksu Życie kampusu

Relaks w Bibliotece

Nowo otwarta strefa relaksu dla społeczności akademickiej w Bibliotece Uniwersyteckiej to komfortowe miejsce do odpoczynku między zajęciami, pracy nad grupowym projektem czy nauki przed kolokwium. Całość uzupełnia przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowane będą prace studentów i studentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Akademicka Strefa Relaksu powstała na parterze biblioteki, w dawnej Czytelni Czasopism, której zasoby zostały przeniesione do księgozbioru podręcznego: częściowo do Wolnego Dostępu (II piętro), a częściowo do Czytelni Pomorzoznawczej (II piętro) i Czytelni Zbiorów Specjalnych (III piętro). Jej oficjalne otwarcie i przecięcie symbolicznej wstęgi odbyło się 15 maja. Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej dr Krzysztof Nierzwicki podziękował wszystkim osobom, które od marca tego roku zaangażowane były w realizację projektu. Jak podkreślił, pomysł narodził się z potrzeby utworzenia w kampusie przestrzeni do odpoczynku, nauki i pracy, gdzie jednocześnie można posilić się i porozmawiać.

Uroczyste otwarcie strefy relaksu połączone było z wernisażem pierwszej wystawy zaprezentowanej w Strefie Sztuk Pięknych

Miejsce stworzono z myślą o społeczności akademickiej, przede wszystkim osobach studiujących. Strefa relaksu rozmieszczona jest na dwóch kondygnacjach, a jej łączna powierzchnia to 400 m kw. Do dyspozycji odwiedzających jest ok. 80 miejsc do pracy, wypoczynku, wyciszenia oraz wspólnej lub indywidualnej nauki. Sala została wyposażona w sofy, fotele i stoliki oraz telewizor z możliwością podłączenia własnego sprzętu za pośrednictwem gniazda HDMI. Wydzielono także aneks kuchenny, w którym znajdują się wszystkie potrzebne sprzęty: zlewozmywak, mikrofalówki, lodówka, zmywarka oraz naczynia.

Nowemu miejscu w Bibliotece Uniwersyteckiej towarzyszy również przestrzeń wystawiennicza pod nazwą Sekcję Sztuk Pięknych, w której swoje prace będą mogli prezentować studenci i studentki wszystkich kierunków Wydziału Sztuk Pięknych. Jej opiekunem jest dr Piotr Czyż z Katedry Grafiki. Szyld galerii nawiązuje do początków WSzP na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Właśnie tak początkowo nazywała się jednostka założona przez przybyłych w 1945 roku wykładowców i artystów z Wilna: Tymona Niesiołowskiego, Jerzego Hoppena, Stefana Narębskiego i Bronisława Jamontta. Pierwsza wystawa, której wernisaż uświetnił otwarcie Akademickiej Strefy Relaksu, prezentuje realizacje z pięciu pracowni Katedry Grafiki: Pracowni Wklęsłodruku, Litografii, Grafiki Multimedialnej, Wypukłodruku i Serigrafii.

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Czas na bibliotekę