W kategorii ósemka kobiet ze sternikiem reprezentantki Torunia zdobyły złoty medal Trzy osady ósemek kobiet ze sternikiem pozują do zdjęcia z medalami na tle ścianki z napisem "Enea Mistrzostwa Polski w wioślarstwie" Sport

Siedem razy na podium

— Redakcja
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj

Enea Mistrzostwa Polski Seniorów w wioślarstwie przyniosły zawodniczkom i zawodnikom AZS UMK siedem medali. W pięciu konkurencjach reprezentacja sekcji wioślarskiej zdobyła trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale.

Mistrzostwa Polski Seniorów odbyły się 10 i 11 sierpnia. Zawodnicy ścigali się na dystansie 2000 m po torze regatowym na poznańskiej Malcie. Reprezentacja UMK siedmiokrotnie stanęła na podium.

Pierwsze złoto trafiło w ręce Kacpra Polańskiego, studenta bezpieczeństwa wewnętrznego, który wraz z Martinem Weichhausem, Radosławem Krymskim i Mikołajem Kowalskim popłynął w konkurencji czwórka podwójna mężczyzn wagi lekkiej. Wioślarze ukończyli bieg z czasem 06:07,92. Drugie złoto, także w czwórce podwójnej wagi lekkiej, zdobyła Julia Weiwer - studentka turystyki i rekreacji. Wraz z kobiecą osadą, w skład której weszły również Julia Wachnicka, Nicola Lewandowska i Amelia Pawłowska, ukończyła konkurencję w czasie 07:08,09. Złoty krążek zdobyły też reprezentantki płynące w konkurencji ósemka kobiet ze sternikiem. W składzie drużyny znalazły się studentki UMK: Agata Zielepuha (filologia włoska), Barbara Streng (fizjoterapia), Julia Hakobyan (zarządzanie), Dominika Gałka (psychologia) i Julia Weiwer oraz Zofia Przedmojska, Paulina Ziętarska, Wiktoria Lewandowska i Amelia Pawłowska. Wyścig ukończyły w czasie 06:35,41.

Srebro i brąz wywalczyły dwie żeńskie osady czwórek bez sternika. W czasie 06:46,23 do mety dopłynęły Kinga Stałęga (medioznawstwo), Dominika Gałka, Julia Hakobyan i Wiktoria Lewandowska, co zagwarantowało im srebrny medal. Na trzecim miejscu podium w tej kategorii stanęły Barbara Streng, Aleksandra Miazgowska, Paulina Ziętarska i Zofia Przedmojska, które pokonały dystans w czasie 06:54,59.

Dwie żeńskie osady wywalczyły także srebro i brąz w konkurencji dwójka bez sternika. Kinga Stałęga i Wiktoria Lewandowska przypłynęły do mety w czasie 07:30,08, zdobywając tym samym srebrny medal. Barbara Streng i Paulina Ziętarska osiągnęły czas 07:37,01, zajmując trzecie miejsce.

Warto dodać także, że na czwartym miejscu w konkurencji czwórka bez sternika znaleźli się Mateusz Kozłowski (chemia), Oskar Streich (turystyka i rekreacja), Jakub Biegniewski i Dariusz Wąsicki z czasem 06:19,72. Sukces ten powtórzyła także ósemka ze sternikiem. W czasie 06:08,10 do mety dopłynęli Kacper Polański, Oskar Streich, Mateusz Kozłowski, Bartłomiej Radkowski, Igor Osiński, Karol Krause, Radosław Krymski, Dariusz Wąsicki i Tomasz Skurzyński. Na 6. miejscu bieg ukończyła natomiast czwórka podwójna kobiet - Agata Zielepuha, Dominika Gałka, Aleksandra Miazgowska, Amelia Pawłowska. Zawody zakończyły z czasem 07:06,65.

Na zawodach pojawił się również tegoroczny medalista olimpijski Mirosław Ziętarski. Choć z powodu kontuzji nie mógł wziąć udziału w wyścigu, to dopingował swoją żonę Paulinę, która zdobyła dwa medale.