Spotkanie noworoczne
– Chcemy tworzyć światową naukę, ale chcemy także skupiać się na więziach wewnątrz instytucji i więziach z naszym najbliższym otoczeniem, mieszkańcami miasta, które jest naszym domem – mówił w czasie spotkania noworocznego rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.
Coroczne spotkanie władz i pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w którym uczestniczyli prezydent Torunia Michał Zaleski i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, było okazją do podsumowania minionego roku. Rektor uniwersytetu w przemówieniu wygłoszonym 9 stycznia 2024 r. w Collegium Maximum podkreślał, że rok 2023 zapisze się w historii uczelni i miasta jako Rok Mikołaja Kopernika uczczony Światowym Kongresem Kopernikańskim.
Nasza uczelnia nigdy wcześniej nie zorganizowała tego typu wydarzenia – mówił prof. Sokala. – W jego organizację włączyły się władze państwowe i regionalne, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, szereg instytucji oświatowych i kulturalnych, przedsiębiorstw i stowarzyszeń. W czterech odsłonach Kongresu, dwóch w Toruniu, po jednej w Krakowie i Olsztynie – w wykładach, warsztatach, wystawach, koncertach, konkursach i innych imprezach wzięły udział tysiące osób z Polski i z różnych części świata. Jubileusz był dla nas okazją do działań integrujących i popularyzujących wiedzę.
Owocem kongresu jest utworzenie Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich oraz Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. – Pierwsza z tych jednostek ma wzmacniać pozycję naszego uniwersytetu w międzynarodowym obiegu naukowym – podkreślał rektor UMK. – Druga ma tworzyć przestrzeń dla dowolnej aktywności naszej wspólnoty akademickiej i wspólnoty miejskiej. Dziękuję panu prezydentowi i panu marszałkowi za wspieranie tych działań.
Prof. Sokala przypomniał, że w ubiegłym roku uczelnia skupiła się na realizacji Strategii przyjętej na lata 2021-2026. Poprzez szereg rozmaitych inicjatyw i zmian podniesione zostały: jakość i zasięg badań, poziom kształcenia oraz komfort pracy i nauki. Zintensyfikowano też relacje z otoczeniem i usprawniono zarządzanie uczelnią.
Ponadto władze uniwersytetu zdecydowały o wprowadzeniu do oferty kształcenia certyfikowanych bloków kompetencyjnych. – Nazwałbym tę zmianę rewolucyjną w zakresie dydaktyki i myślę, że na tego typu system musimy otwierać się coraz szerzej – podkreślił rektor UMK. – Nie tylko my, uczelnia w pewnym sensie regionalna, ale całe europejskie szkolnictwo wyższe.
Prof. Sokala wspomniał również o ubiegłorocznych sukcesach toruńskich naukowczyń: Nagrodzie Narodowego Centrum Nauki dla prof. Kathariny Boguslawski i Nagrodzie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej – "Polskim Noblu" dla prof. Marii Lewickiej.