
START w naukową przyszłość
Dr Patryk Rybczyński z Wydziału Chemii UMK został laureatem tegorocznej edycji konkursu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i tym samym znalazł się na liście stu najzdolniejszych polskich naukowców przed 30. rokiem życia.
Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Celem programu jest zachęcanie młodych i zdolnych naukowców do dalszej pracy i rozwoju swoich badań. Laureaci i laureatki programu START w edycji 2025 otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Łączna kwota przeznaczona przez FNP na stypendia w 33. konkursie w programie START to ponad 3 mln zł.
W gronie stu nagrodzonych w tym roku osób znalazł się dr Patryk Rybczyński, młody badacz z zespołu prof. Borysa Ośmiałowskiego (Katedra Chemii Organicznej, Wydział Chemii). W swojej pracy naukowej laureat zajmuje się projektowaniem innowacyjnych fluoroforów, które znalazły zastosowanie w detekcji amyloidów – białkowych markerów chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.
Badania dr. Rybczyńskiego koncentrują się na modyfikacji struktur chemicznych barwników fluorescencyjnych, co pozwala na optymalizację ich właściwości fotofizycznych. Opracowane fluorofory wykazują zdolność do specyficznego wiązania się z amyloidami. Dzięki zastosowaniu absorpcji dwufotonowej możliwe jest badanie tych struktur w głębszych warstwach tkanek.
Nasze badania są wstępem do opracowania nowych barwników umożliwiających precyzyjne obrazowanie struktur biologicznych, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia procesów patologicznych i rozwoju metod diagnostycznych – wyjaśnia dr Patryk Rybczyński.
Praca badawcza młodego naukowca łączy w sobie syntezę organiczną i badania fotofizyczne z potencjałem praktycznych zastosowań w biomedycynie, co stanowi istotny krok naprzód w badaniach nad chorobami neurodegeneracyjnymi.
Laureaci tegorocznej edycji programu START zostali wybrani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniano jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Najlepszą setkę wyłoniono spośród 725 zgłoszeń.