Europejski poziom chemii
Studia I i II stopnia na kierunku chemia uzyskały europejską akredytację European Chemistry Thematic Network. Międzynarodowe certyfikaty umożliwią Wydziałowi Chemii nawiązywanie współpracy z ekspertami z ośrodków spoza Polski oraz zagranicznymi instytucjami partnerskimi i ułatwią skuteczne aplikowanie o granty na projekty dydaktyczne.
European Chemistry Thematic Network Association (ECTN) to stowarzyszenie non-profit zarejestrowane w Belgii, które zostało utworzone w celu zapewnienia zrównoważonej przyszłości sieci finansowanej przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus. Obecnie sieć liczy ponad 120 członków pochodzących z 30 różnych krajów europejskich oraz członków stowarzyszonych z całego świata.
Kierunek chemia otrzymał dwa międzynarodowe certyfikaty: ECTN Chemistry Eurobachelor dla programu studiów I stopnia oraz ECTN Chemistry Euromaster dla studiów II stopnia. Uzyskanie tej akredytacji jest równoznaczne z uznaniem najwyższych standardów europejskich w zakresie jakości kształcenia studiów na Wydziale Chemii. Studenci i studentki, którzy rozpoczęli lub rozpoczną studia między 1 października 2023 r. a 31 września 2028 r., będą mieli prawo do posługiwania się tytułem Chemistry Eurobachelor (BSc in Chemistry) i Chemistry Euromaster (MSc in Chemistry) zatwierdzonym zarówno przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak i European Chemistry Thematic Network Association. To oznacza, że absolwenci i absolwentki chemii UMK uzyskają wykształcenie równorzędne z tym, jakie otrzymują ich koleżanki i koledzy w najlepszych europejskich uczelniach.
W skład komisji oceniającej ECNT weszli prof. dr hab. Janusz Ryczkowski, prof. dr hab. Henryk Koroniak oraz prof. dr hab. Artur Michalak. Z ramienia Wydziału Chemii procedurę akredytacyjną przygotowały dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK oraz dr Izabela Koter. Wymagane opłaty akredytacyjne zostały sfinansowane w ramach programu Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza.