Na zdjęciu (od lewej): prof. Krzysztof Mikulski, prof. Jerzy Przyborowski, prof. Andrzej Sokala i prof. Jacek Popiel Życie kampusu

Świętujemy 550. urodziny Kopernika

— Liliana Radkiewicz

– Toruńska inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczyna obchody Roku Mikołaja Kopernika i chcemy, by uniwersytet, który nosi jego imię, przypomniał o działalności tego wybitnego naukowca – mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala podczas konferencji prasowej w przededniu uroczystego otwarcia Kongresu.

Światowy Kongres Kopernikański, którego pierwszą odsłoną jest toruńska inauguracja zaplanowana w rocznicę urodzin wielkiego astronoma, przygotowują wspólnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Jego celem jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością Mikołaja Kopernika.

Mikołaj Kopernik był pierwszym wielkim uczonym, który utorował drogę wszystkim późniejszym badaczom: Newtonowi, Galileuszowi i całemu współczesnemu światu – zaznaczył obecny na konferencji prof. Krzysztof Mikulski, dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK. – Pokazał, że do prawdy należy dążyć wbrew przeciwnościom i wskazał, że każdy uczony ma taką powinność.

Światowy Kongres Kopernikański będzie miał formułę "kroczącą". Po lutowym święcie obrady odbywać się będą kolejno w Krakowie (24-26 maja), Olsztynie (21-24 czerwca), żeby następnie we wrześniu powrócić do Torunia.

Podczas konferencji prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, podziękował prof. Andrzejowi Sokali za inicjatywę współtworzenia wydarzenia przez wszystkie ośrodki, z którymi związany był Mikołaj Kopernik. Prof. Popiel podkreślił również, że sam Kongres jest działaniem, które nie tylko przyniesie korzyść nauce polskiej i światowej, ale także stanowi przykład współpracy między uniwersytetami.

Konferencja prasowa z udziałem rektorów trzech uniwersytetów organizujących Kongres odbyła się w Auli UMK w przededniu uroczystej inauguracji

Podczas krakowskiej części Kongresu, na którą już teraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprosił wszystkich chętnych, spotkają się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin. W programie znajdą się sekcja filozoficzna "Dziedzictwo kopernikańskie" oraz sekcja ekonomiczna " Wokół pieniądza", której celem jest przypomnienie traktatu Mikołaja Kopernika "Monetae cudendae ratio", poświęconego wartości pieniądza oraz reformie monetarnej.

W Olsztynie będziemy mieli możliwość rozmawiać o biografii Mikołaja Kopernika: jego życiu, edukacji oraz działalności społecznej na Warmii, bo z tym regionem był związany przez 40 lat swojego twórczego życia – zaznaczył podczas konferencji prof. dr hab. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Oprócz zagadnień związanych z biografią astronoma kongres w Olsztynie skupi się także na aspekcie muzealno-konserwatorskim, który przybliży problemy związane z badaniem, inwentaryzacją oraz utrzymaniem obiektów zabytkowych, które bezpośrednio związane są z postacią Mikołaja Kopernika.

Obchodom 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika towarzyszy również otwarta dziś w Ratuszu Staromiejskim wystawa "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania... Wokół De revolutionibus". Ekspozycja będzie prezentowana na dziedzińcu oraz w reprezentacyjnych salach toruńskiego Ratusza Staromiejskiego od 19 lutego – dla gości Światowego Kongresu Kopernikańskiego, a dla szerokiej publiczności – od 22 lutego do 7 maja 2023 r.

18 lutego w Auli UMK rozpoczął się również wyjątkowy koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa.

Światowy Kongres Kopernikański rozpocznie się 19 lutego uroczystościami w Auli UMK. Program inauguracji można sprawdzić na stronie https://www.copernicus2023.com/inauguracja/.

Galeria

• Światowy Kongres Kopernikański - konferencja prasowa (18.02.2023, Aula UMK) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Nadchodzi Światowy Kongres Kopernikański

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film