Podczas spotkania w Łysomicach studenci i studentki losowali złote myśli, które nawiązują do idei Międzynarodowego Dnia Tolerancji Studentka pozuje z wylosowaną kartką, na której jest napis "kochać wszystkich, nikogo nie oszczędzać". Obok niej siedzi kolejna dziewczyna, nie patrzy w obiektyw. Życie kampusu

Świętujemy różnorodność

Studenci i studentki, którzy przyjechali na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w ramach programu Erasmus+, włączyli się w coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Integracji społeczności studenckiej i miejskiej sprzyjały wspólne aktywności, w tym wyjątkowy mecz koszykówki.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji, obchodzony corocznie 16 listopada, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. Ideą tego święta jest celebrowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

Centralnym punktem obchodów Dnia Tolerancji był mecz koszykówki, który został rozegrany 16 listopada w Arenie Toruń. W wydarzeniu, którego organizatorem był Urząd Miasta Torunia, udział wzięli studenci i studentki UMK, studenci Erasmus+, zawodnicy AZS-u UMK. Nie zabrakło także sportowców z toruńskich klubów: FC Reiter Toruń (futsal), KH Energa Toruń (hokej na lodzie), Elana Toruń (piłka nożna), AZS UMK Transbruk Toruń (koszykówka), KS Pomorzanin Toruń - hokej na trawie. Mecz sędziowali Jacek Majewski i Adam Zboiński z Kujawsko-Pomorskiego Związku Koszykówki. Zawodniczki i zawodnicy rozegrali cztery kwarty po 10 minut.

Zgodnie z ideą mecz nie wyłonił zwycięzców - każda drużyna odebrała puchary i upominki
fot. Natalia Przytarska

Wcześniej studenci z Turcji, Czadu i Tajlandii spotkali się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji z uczniami i uczennicami szkoły podstawowej nr 24 w Toruniu, z którymi wspólnie przygotowali pompony i banery, które następnie wykorzystali podczas kibicowania. Dla młodych torunian była to okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale także do rozmów w języku angielskim z osobami z innego kręgu kulturowego i wzajemnego poznania swoich zwyczajów.

Studenci i studentki Erasmus+ mieli również okazję sprawdzić, jak wygląda życie na polskiej wsi. Na zaproszenie sołtysa Ostaszewa Marzeny Lewandowskiej obejrzeli spektakl przygotowany przez Teatr Czy TAK, czy NIE, który działa przy Fundacji Dorotkowo. "Klub Cierpliwych" w wykonaniu młodych artystów z niepełnosprawnościami był tylko jednym z wydarzeń. Goście spotkania pod hasłem "Od empatii do tolerancji" mogli spróbować także lokalnych specjałów oraz wysłuchać koncertu zespołu Nadziani Bluesem.

•  [fot. Natalia Przytarska] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Movember - sezon na badania

Portret Kopernika osadzony w czasie

Wydziały otwarte na młodzież