Sześciu nowych Profesorów
Do grona profesorów nominowanych przez Prezydenta RP dołączyło sześciu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Postanowieniem z 28 września tytuł profesora otrzymali:
- prof. dr hab. Wojciech Kujawski z Wydziału Chemii (profesor nauk ścisłych i przyrodniczych);
- prof. dr hab. Mariusz Skowroński z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (profesor nauk rolniczych w dyscyplinie weterynaria);
- prof. dr hab. Jacek Ścianowski z Wydziału Chemii (profesor nauk ścisłych i przyrodniczych);
- ks. prof. dr hab. Zbigniew Wanat z Wydziału Teologicznego (profesor nauk teologicznych);
- prof. dr hab. Paweł Zalewski z Wydziału Nauk o Zdrowiu CM (profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu);
- prof. dr hab. Przemysław Żywiczyński z Wydziału Humanistycznego (profesor nauk humanistycznych).
Prof. dr hab. Wojciech Kujawski – urodził się w roku 1955 w Ostródzie. Jako laureat Konkursu Chemicznego organizowanego przez prof. Antoniego Swinarskiego w roku 1974 rozpoczął studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK, na kierunku chemia stosowana. Po ukończeniu studiów, w roku 1979 rozpoczął studia doktoranckie pod opieką prof. Anny Narębskiej. Zatrudniony w Zakładzie Chemii Fizycznej (obecnie Katedra Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów) w roku 1983. W roku 1985 obronił pracę doktorską "Izotermiczny transport jonów i wody przez membranę Nafion 120 w roztworach NaOH na podstawie liniowej termodynamiki nierównowagowej". Stopień doktora habilitowanego uzyskał w Polsce (w 2008 roku - za prace związane z rozdzielaniem mieszanin ciekłych techniką perwaporacji próżniowej) oraz we Francji (w 2011 roku – za prace opisujące właściwości równowagowe i transportowe membran jonowymiennych w kontakcie z mieszaninami wodno-organicznymi). Od 2012 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów. Od roku 2017 pełni funkcję Kierownika Katedry. Działalność naukowa prof. Kujawskiego związana jest z właściwościami równowagowymi, separacyjnymi i transportowymi membran polimerowych i ceramicznych, a także modyfikacji membran w celu uzyskania materiałów o nowych lub ulepszonych właściwościach. Opublikował ponad 130 prac naukowych (Web of Science), aktywnie współpracując z wieloma ośrodkami zagranicznymi, m.in. we Francji, Austrii, Hiszpanii, Australii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii oraz na Ukrainie. Wyniki jego prac były wielokrotnie cytowane w publikacjach innych autorów, a także przedstawiane podczas krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Prof. Kujawski był wielokrotnie nagradzany przez JM Rektora UMK za osiągnięcia w działalności naukowo-badawczej i organizacyjnej. Jest Przewodniczącym Rady ds. Innowacji i Wdrożeń UMK. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Membranowego, będąc jego Prezesem w kadencjach 2015-2018 i 2019-2022. Należy także do Europejskiego Towarzystwa Membranowego. Prof. Wojciech Kujawski wypromował czterech doktorów, sprawuje opiekę nad kolejnymi czterema doktorantami. Realizuje także granty z NCN, NCBR oraz NATO.
Prof. dr hab. n. wet. Mariusz Skowroński jest Kierownikiem Katedry Nauk Podstawowych i Przedklinicznych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych. Ukończył studia na kierunku weterynaria w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Pracował jako asystent w Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Tokushima w Japonii, gdzie uzyskał stopień doktora. W latach 2000-2018 pracował jako adiunkt i profesor uczelni w Katedrze Fizjologii Zwierząt UWM w Olsztynie. W latach 2004-2005 pracował jako adiunkt w The Water and Salt Research Center Uniwersytetu Aarhus w Danii. Stypendysta Fuji-Otsuka International Exchange Program i The Human Frontier Science Program Organization (HFSP). Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Aarhus i Aalborg w Danii. Był kierownikiem i głównym wykonawcą projektów krajowych i zagranicznych finansowanych m in. przez NCN, PBZ-KBN oraz sześciu grantów Ministerstwa Nauki, Sportu i Kultury Japonii. Obecnie realizuje projekt NCN i jest wykonawcą-ekspertem Probios Sp. z o. o. w projekcie współfinansowanym przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, członka Towarzystwa Biologii Rozrodu i Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. W latach 2014-2019 był członkiem Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach przy MNiSW. Jego prace badawcze obejmują fizjologię i patofizjologię człowieka i zwierząt. Główne zainteresowania badawcze dotyczą: roli akwaporyn (AQP) w układzie rozrodczym człowieka i zwierząt, regulacji funkcji wydzielniczych ślinianek przyusznych szczura ze szczególnym uwzględnieniem roli AQP5 i drogi jej przemieszczania w komórkach ślinianki, określenie roli AQP 7 i 9 z wykorzystaniem myszy z wyciszonym genem, roli genów markerowych w oocytach i komórkach ziarnistych.
Prof. dr hab. Jacek Ścianowski jest kierownikiem Katedry Chemii Organicznej na Wydziale Chemii UMK w Toruniu. Studia magisterskie ukończył na kierunku chemia Uniwersytetu Łódzkiego w 1989 roku. Jego akademicka i badawcza kariera związana była od 1987 roku z Katedrą Chemii Organicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1991 roku pracuje w Katedrze Chemii Organicznej na Wydziale Chemii UMK. Pracę doktorską zatytułowaną "Synteza i reakcje toluenosulfonamidów i amin pochodnych sprzężonych i izolowanych cyklicznych dienów" wykonał pod kierunkiem prof. dr. hab. Arkadiusza Uzarewicza w 1998 roku. W roku 2011 przedłożył rozprawę habilitacyjną zatytułowaną "Syntezy i reakcje optycznie czynnych selenoorganicznych pochodnych terpenów". Od 2015 roku pracuje na stanowisku profesora UMK. W latach 2013-2020 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki i organizacji. Aktualnie jest kierownikiem zespołu naukowego "Stereokontrolowana Synteza Organiczna" i Członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Bierze aktywny udział w badaniach międzynarodowej grupy "SeS Redox and Catalysis". Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. syntezy i reakcje terpenoidów oraz pochodnych chalkogenidów, ze szczególnym uwzględnieniem pochodnych selenoorganicznych i wykorzystaniem ich w syntezie asymetrycznej oraz w medycynie, jako środków antyoksydacyjnych, antyrakowych i przeciwwirusowych. Jest współautorem 52 publikacji z listy JCR, czterech patentów i czterech artykułów przeglądowych oraz wielu wykładów wygłoszonych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Za działalność naukową i organizacyjną był wielokrotnie nagradzany przez JM Rektora UMK. Wypromował trzech doktorów oraz jest promotorem w ośmiu wszczętych przewodach doktorskich na Wydziale Chemii UMK w Toruniu.
Ks. prof. dr hab. Zbigniew Wanat urodził się w 1961 r. w Gdyni. W 1981 r. ukończył Technikum Łączności w Gdańsku. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej (1981-1984) i w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji chełmińskiej w Pelplinie (1984-1990). W roku 1990 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę magisterską pt. "Uzasadnienie nakazu przebaczenia chrześcijańskiego w Ef 4, 32". Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu i nauczyciel religii w Zespole Szkół Elektrycznych w Toruniu (1990-1992). Studia specjalistyczne w zakresie teologii moralnej, uwieńczone doktoratem pt."Prawda jako korelat sumienia w świetle nauczania Jana Pawła II. Aspekt teologiczny", odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1992-1997). Od 1997 roku jest wykładowcą teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji toruńskiej. Od 2001 roku pracuje na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu, gdzie habilitował się w 2012 r. Jest członkiem Stowarzyszania Teologów Moralistów, Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Bioethicists in Central Europe (Wiedeń) oraz rady naukowej rocznika „"Perspectiva". W latach 2017-2019 był kierownikiem Katedry Teologii Moralnej i Duchowości. Jest autorem monografii: "Sumienie w blasku prawdy. Polska teologia sumienia XX wieku, Toruń 2012, Hipokrates i sumienie. Teologiczny aspekt formacji moralnej pracowników służby zdrowia", Pelplin 2019 oraz artykułów, w których podejmuje m.in. problematykę sumienia, sakramentów w życiu moralnym oraz zagadnienia bioetyczne.
Prof. dr hab. Paweł Zalewski – urodził się w Elblągu (1980 r.), w 2005 r. ukończył studia z zakresu fizjoterapii w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych za rozprawę pt. "Ocena czynnościowa układu autonomicznego u osób poddanych oddziaływaniu temperatur kriogenicznych". Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu otrzymał w 2015 r., na podstawie osiągnięcia, pt. "Czynność autonomicznego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego w odpowiedzi na oddziaływanie bodźca kriogenicznego oraz w wybranych stanach chorobowych". Od roku 2006 pracuje w CM UMK, od 2010 w Katedrze Higieny, Epidemiologii, Ergonomii i Kształcenia Podyplomowego CM UMK. Prof. Paweł Zalewski jest pierwszym absolwentem Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK, który uzyskał tytuł profesora. Tematyka prac badawczych, których jest inicjatorem i współautorem, jest odzwierciedleniem ewolucji drogi zawodowej: od fizjoterapii i medycyny fizykalnej do fizjologii stosowanej i klinicznej. Obecnie dominującym nurtem są badania w zakresie etiopatogenezy i terapii zespołu przewlekłego zmęczenia ME/CFS (liczne publikacje w tym zakresie). W latach 2011-2019, w ramach współpracy z ośrodkami badawczymi w Newcastle University oraz Oxford University, wielokrotnie przebywał na różnego rodzaju stażach i spotkaniach konsultacyjnych celem pogłębienia umiejętności badawczych i opracowywania publikacji naukowych. Doświadczenie badawcze zdobywał, m.in. w trakcie staży szkoleniowych w Wielkiej Brytanii (Newcastle University). Prof. Zalewski jest także laureatem grantów międzynarodowych, m.in. "Ion channel dysfunction in the pathophysiology of Myalgic Encephalomyelitis/ Chronic Fatigue Syndrome: diagnostic biomarkers, therapeutic targets and treatments" (The National Centre for Neuroimmunology and Emerging Diseases, Griffith University) czy Fellowship Award (Newcastle University), grantu na potrzeby realizacji badań w zakresie niefarmakologicznych metod terapii ME/CFS oraz The ME Association Research Grant, "Investigating factors present in plasma that modulate mitochondrial function in patients" with ME/CFS (Oxford University). Aktywnie działa jako przedstawiciel Polski w European Network on Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome (CA:15111 EUROMENE, Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technologicznych).
Prof. dr hab. Przemysław Żywiczyński (ur. 1971). Jego zainteresowania koncentrują się wokół ewolucyjnego powstania i kształtowania się języka. Tym zagadnieniom poświęcone były dwie monografie naukowe – napisana wspólnie z drem hab. Sławomirem Wacewiczem, prof. UMK "Ewolucja języka. W stronę hipotez gesturalnych" (2015) i "Language origins: from mythology to science" (2018), oraz liczne artykuły naukowe, które ukazały się między innymi na łamach "Gesture", "Interaction Studies", "Language Sciences", "Language & Communication", "Journal of Language Evolution", "Biolinguistics" czy "Linguistics and Philosophy". Prof. Żywiczyński jest współtwórcą i wieloletnim kierownikiem Centrum Badań nad Ewolucją Języka UMK, które weszło w skład Centrum Doskonałości IMSErt (Interacting Minds, Societies, Environments) działającego w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza". Od 2013 roku jest wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji, a od 2016 roku członkiem dożywotnim (Life Peer) prestiżowego Galton Institute. Dodatkowo prof. Żywiczyński jest członkiem stałego komitetu organizacyjnego kongresu EVOLANG (współorganizował jej 13. edycję w 2018 roku) oraz współinicjatorem i członkiem stałego komitetu organizacyjnego cyklicznej konferencji PROTOLANG. Kierował projektami finansowanymi ze źródeł zewnętrznych (Narodowe Centrum Nauki, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki). Odbył liczne staże w zagranicznych ośrodkach naukowych, między innymi na Uniwersytecie w Lund (2019-2020) w ramach programu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Pełnił funkcję zastępcy kierownika Katedry Filologii Angielskiej, członka Wydziałowej Komisji ds. Studiów Doktoranckich oraz członka Senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktualnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Językoznawstwa UMK i kierownika Katedry Językoznawstwa Eksperymentalnego. Pracuje w zespole wdrażającym strategię uczelni badawczej.