Międzynarodowe spotkania Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego organizowane są co dwa lata. W tym roku naukowcy z całego świata gościli w Toruniu Na scenie w ACKiS "Od Nowa" przemawia jedna osoba, na dużym ekranie wyświetlona jest prezentacja. Na widowni, tyłem do obiektywu, siedzi dużo osób. Życie kampusu

Toruń stolicą neuronauki

Niemal 300 osób z różnych części świata wzięło udział w 16. Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego. Wydarzenie, którego gospodarzem był Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbyło się w dniach 20-23 września.

Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego zajmuje się przede wszystkim organizowaniem i wspieraniem działań zmierzających do rozwoju badań nad układem nerwowym. Zrzesza osoby, których praca skupia się wokół neuronauki, aby upowszechniać osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Międzynarodowe spotkania Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego organizowane są co dwa lata. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia był Toruń. W programie naukowym konferencji zaplanowano sześć wykładów plenarnych, podczas których wystąpili Christian Keysers (Netherlands Institute for Neuroscience, Holandia), Carl Petersen (EPFL Brain Mind Institute, Lausanne, Szwajcaria), Maria Grazia Spillantini (Cambridge University, Wielka Brytania), Bożena Kamińska-Kaczmarek (Nencki Institute of Experimental Biology, Polska), Zoltan Molnar (University of Oxford, Wielka Brytania) oraz Inbal Goshen (The Hebrew University, Izrael).

Podczas konferencji uczestnicy i uczestniczki mogli wziąć udział także w dwóch wykładach specjalnych. Pierwszy z nich dotyczył tego "Co możemy, a czego nie możemy zobaczyć za pomocą zewnątrzkomórkowych multielektrod w mózgu", a poprowadził go Daniel Wójcik. Drugim mówcą w tym cyklu był José L. Lanciego, który opowiedział o programach finansowania dostępnych w ramach International Brain Research Organization.

Ważną częścią wydarzenia były także sympozja. Podczas 15 tematycznie podzielonych sekcji zaprezentowało się łącznie 60 osób, które poruszyły takie wątki, jak np. zaawansowane metody przetwarzania sygnału EEG w neuropsychologii klinicznej, przetwarzanie informacji wizualnej w warunkach zdrowia i choroby oraz postępy w neuromodulacji.

Uczestniczki i uczestnicy konferencji mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę podczas wydarzeń towarzyszących. Na chętnych czekały cztery tematyczne warsztaty o skutecznej komunikacji naukowej, biostatystyce, Science Direct oraz metodzie SESAME.

Organizatorzy pomyśleli również o osobach, które stawiają pierwsze kroki na drodze do kariery naukowej. Dzięki Nagrodom dla młodych badaczy trzy osoby mogły zaprezentować swoje osiągnięcia naukowe podczas sesji "Young Investigator Award", która odbyła się 22 września. Nie zabrakło także sesji posterowej, z której Komitet Naukowy XVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Badań nad Układem Nerwowym postanowił uhonorować szesnastu autorów, oferując im możliwość zaprezentowania streszczenia swojej pracy podczas sesji "Flashtalks".

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie https://congress2023.ptbun.org.pl/.

•  [fot. Krzysztof Fabisiak] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Badania obliczone na pomoc

Co ma narcyzm do ekologii?

Pod psychologiczną lupą

Mentalne sidła pandemii