Nauki ścisłe

Trzy dekady na własny rachunek

Wydział Matematyki i Informatyki świętował 30. rocznicę powstania. Gratulacje i życzenia dalszego rozwoju spłynęły od całej społeczności akademickiej UMK.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w środę 17 maja w auli Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina. Przybyli na nie przedstawicielki i przedstawiciele wydziałów, które 30 lat temu tworzyły wspólną całość. Przypomnijmy, w 1993 r. w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UMK powstały trzy nowe jednostki: Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Chemii oraz obecny Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

W jubileuszu uczestniczyły osoby z dzisiejszych kręgów dziekańskich i administracyjnych, oraz te, które pracowały i budowały Wydział trzy dekady temu. Wśród zgromadzonych była także dr Cecylia Iwaniszewska z pierwszego rocznika studiującego na UMK, która uczęszczała na zajęcia z matematyki, fizyki i astronomii. Nie zabrakło również władz rektorskich.

Osiągnięć ostatnich 30 lat pogratulował społeczności wydziału prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor UMK ds. nauki

- To piękny jubileusz. Życzę dalszych sukcesów w rozwoju Wydziału i dyscyplin naukowych, które są tutaj uprawiane - mówił prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor UMK ds. nauki. Przeczytał również list JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali, który podkreślił, że Wydział jest dumą naszej uczelni i od początku nadawał wysoki ton prowadzonym na Uniwersytecie badaniom.

- Wydział pięknie pielęgnuje tradycje naukowej doskonałości, do dziś jest wzorem akademickiej atmosfery – przekazał zgromadzonym rektor Sokala.

Wspomnień czar

O początkach Wydziału opowiedzieli członkowie pierwszego zespołu dziekańskiego - profesorowie Adam Jakubowski i Grzegorz Jarzembski. Historię następnych lat przypomnieli dziekani kolejnych kadencji.

To była przygoda życia. Organizacja Wydziału nie udałaby się, gdyby nie umiejętności, entuzjazm i determinacja pracowników, zarówno z kadry naukowej, jak i administracyjnej - mówił prof. dr hab. Adam Jakubowski z Katedry Teorii Prawdopodobieństwa i Analizy Stochastycznej.

Wydział Matematyki i Informatyki zaczął działać 1 września 1993 r. – dziekanem został wówczas prof. dr hab. Daniel Simson, prodziekanem ds. naukowych dr hab. Adam Jakubowski, a prodziekanem od spraw studenckich dr hab. Grzegorz Jarzembski. Skład ten był identyczny w trakcie dwóch kadencji: 1993-1996 oraz 1996-1999.

Wydział materialnie powstał na bazie Instytutu Matematyki istniejącego w latach 1969-1993. Naszym kolorem był fioletowy, a godło stanowiły dwie "nierównoważne koniczynki" oddzielone od siebie liczbą 11111001001 [1993] – wspominał prof. Jakubowski. - Ponadto w ramach Wydziału funkcjonowały: zespół systemu komputerowego, zaoczne dwustopniowe studium matematyki z informatyką, podyplomowe studium matematyki z informatyką oraz podyplomowe studium informatyki dla nauczycieli.
 - To była przygoda życia. Organizacja Wydziału nie udałaby się, gdyby nie umiejętności, entuzjazm i determinacja pracowników, zarówno z kadry naukowej, jak i administracyjnej - mówił prof. dr hab. Adam Jakubowski

Pracę na nowym Wydziale rozpoczęło 64 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 6 profesorów tytularnych, 8 doktorów habilitowanych oraz 34 doktorów. W listopadzie 1993 r. było 478 studentów i studentek matematyki (specjalności: nauczycielska, teoretyczna, metod numerycznych i programowania oraz informatyka). Na studiach zaocznych i podyplomowych studiowało wtedy 288 osób.

Za odłączeniem się i powstaniem Wydziału Matematyki i Informatyki przemawiało sporo argumentów: po pierwsze matematyka na UMK miała tradycje sięgające 1945 r., w 1993 r. w ramach Instytutu Matematyki funkcjonowało kilka silnych grup badawczych, a  pracownicy naukowi realizowali złożone zadania – mówił prof. Jakubowski. - Usamodzielnienie pozwalało korzystać z początkowo niewielkich, ale własnych funduszy – statutowego, na badania własne oraz z funduszu ogólnego przeznaczone m.in. na dydaktykę. Co nie mniej istotne, możliwy stał się także rozwój informatyki i systemu komputerowego według własnej koncepcji, w oparciu o trzy kolejne projekty "TEMPUS" i we współpracy z ośrodkami w Paderborn oraz Trinity College Dublin.

Początki Wydziału nie były łatwe organizacyjnie. Nowa jednostka wymagała wyposażenia (nawet w podstawowe rzeczy, takie jak meble i tablice) oraz remontów i przystosowania pomieszczeń. W budynku przy ul. Chopina oprócz matematyków znajdowały się wówczas także Instytut Astronomii, Pracownia Toruńska CA PAN, Ogólnouczelniany Ośrodek Obliczeniowy, Archiwum UMK oraz mieszkanie służbowe pracowników Biblioteki. Obiekt wymagał więc sprawnej reorganizacji, by zarówno studenci, jak i kadra naukowa oraz administracja mieli jak najbardziej komfortowe warunki pracy i nauki. Matematycy i informatycy jedynymi gospodarzami gmachu przy ul. Chopina są od 2003 r.

Przypomnijmy, że w latach 2005 – 2006 obiekt został rozbudowany. Powstała wówczas m.in. sala wykładowa na 350 miejsc oraz kompleks dziesięciu specjalistycznych laboratoriów. Jego uroczyste otwarcie odbyło się podczas Święta Uczelni 19 lutego 2007 r.

Więcej o historii Wydziału Matematyki i Informatyki można przeczytać TUTAJ

Galeria

• 30-lecie Wydziału Matematyki i Informatyki (17.05.2023) [fot. Andrzej Romański)] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

W matematycznej elicie